“Romantik değil ahlaki” Akdoğan’dan dış politika eleştirilerine yanıt

Çarşamba, 21 Ağustos 2013 12:03

yalçın-akdoğanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Yeni Şafak gazetesinde Yasin Doğan takma adıyla kaleme aldığı yazıda, AK Parti hükümetinin dış politikasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi.

Dün Zaman yazarı İhsan Dağı, hükümetin dış politikasını eleştirmiş, deyim yerindeyse hükümete dış politikalar konusunda ders vermişti. Akdoğan ise bugün müstear isimle yazdığı yazısında Türkiye’nin dış politikada romantik veya duygusal değil, rasyonelliği ve reel politikayı gözardı etmeyen ahlakilik içinde hareket ettiğini ifade etti. Akdoğan’ın yazısında Dağı’nın eleştirilerine yönelik doğrudan bir yanıt yoksa da, iki yazının üst üste gelmesi Başdanışman eleştirlere yanıt veriyor yorumunu yaptırdı.

DIŞ POLİTİKAMIZ DUYGUSAL DEĞİL AHLAKİ

Akdoğan yazısında, “Türkiye dünyanın hangi bölgesine uzansa, kiminle dostluk kurmaya çalışsa muhalefet bunu bir sorun olarak gördü. Türkiye’yi içe kapamaya çalışan anlayışın dış politikadan anladığı pasiflik, teslimiyet ve sıfır ilişkiydi. ‘Erdoğan Kaddafi ile niye görüştü’ diyenler, sonra ‘Erdoğan Kaddafi’ye niye rest çekti’ demeye başladılar. İktidarın dış politikasının nereden nereye geldiğini eleştirenler, muhaliflerin nereden nereye geldiğini iyi görmelidir. Türkiye romantik veya duygusal değil rasyonelliği ve reel politikayı gözardı etmeyen bir ahlakilik içinde hareket ediyor” ifadelerine yer verdi.

TWİTTERDA DA PAYLAŞTI

Akdoğan müstear isimle yazdığı yazının bazı bölümlerini de Twitterdaki hesabı üzerinden paylaştı: