“Rolümüzü şartlar belirleyecek” Başbakan Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi

Pazartesi, 9 Eylül 2013 08:56

6141089d-7bd0-4e5d-9363-c25a4c65dceeBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin dönüşü yaptığı açıklamada Suriye’ye olası askeri müdahale Türkiye’nin rolü için alınmış bir karar olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Arjantin dönüşü Ankara Esenboğa Havaalanı’nda basın açıklaması yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ilk olarak St. Petersburg’da 5-6 Eylül tarihlerinde yapılan G20 liderler zirvesine katılmak için Rusya’ya, bu ülkeden de 2020 Olimpiyatları’nın yapılacağı kentin açıklandığı tören için Arjantin’e geçtiğini anımsatarak, ziyaretin Rusya bölümünde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Arjantin bölümünde ise Babacan ve Şimşek’in yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kendisine eşlik ettiğini söyledi.

Bu ziyaretler sırasında birçok temaslarda bulunduklarını ve yararlı ikili görüşmelerinin olduğunu belirten Erdoğan, Petersburg’da Singapur, İngiltere, Etiyopya ve Almanyabaşbakanları, Meksika, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Fransa’nın cumhurbaşkanları, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Rusya, Çin ve ABD devlet başkanları ile bir araya geldiğini aktardı.

Görüşmelerinde, özellikle Suriye meselesinin önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu meseleyle ilgili olarak Şam rejiminin, Suriye halkına yönelik katliamına daha fazla seyirci kalınamayacağını görüştüğümüz liderlere bizim de aktarma fırsatımız oldu. Tabii burada özellikle üzerinde durduğumuz ve üzerinde durulan konu gerek kimyasal silahlar meselesi ki 21 Ağustos, kimyasal kullanılması ve bu silahların kullanılmasından 400 kadar çocuğun orada öldürülmüş olması bir tarafa konulacak konu değildir. Kim baba ise kim anne ise kimin çocukları varsa onların o sararmış bedenlerini herhalde yok farz etmesi mümkün değildir. Ama annelik ve babalık şefkatini, bunu bilmeyen, veya annelik ve babalık duygusu nedir bunu bilmeyen, bu tür şeylere kördür, bu tür tablolara sağırdır. Nitekim şu anda da eğer dünyada bazı siyasiler gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde, bazı liderler hala bu tabloya maalesef kör ve sağır kalabiliyorsa işte bu, bir nasip meselesidir.”

“Hedef saptırmalar var”

Suriye konusunda gelinen noktada, özellikle kimyasal sillah kullanımını herkesin artık kabul ettiğine dikkati çeken Erdoğan, “Kimler tarafından yapıldığı noktasında ise hedef saptırmalar var. Bu konuda bizim kanatimiz nettir, kesindir. Kasorn dağlarından bunlar füzeler kullanılarak atıldığı çok açık, net ortadadır. Bunlar belgelerle ortadadır. Nitekim BM’nin göndermiş olduğu misyon temsilcileri, oralarda zaten tespitlerini yaptılar. Öyle zannediyorum ki çok kısa bir zaman içerisinde de BM Genel Sekreterinin ifade ettiği şekilde bunlar da neticelenecek. Laboratuvar testleri ortaya çıktıktan sonra açıklamalar yapılacaktır” diye konuştu.

Suriye konusundaki teşhislerini paylaşan Erdoğan, şöyle dedi:

“Tabii ikinci bir tespit, teşhis noktasında söylüyorum, o da bana göre kimyasal silahlardan daha feci bir şey, 106 bin-107 bin, şu anda belki bu rakam daha da ileri gitti insan öldü. Bu insanlar, önceleri çok az sayıda, keskin nişancılar tarafından öldürülmüştü, daha sonra tanklarla ve toplarla öldürüldü. Daha sonra muhalefetle baş etmekte zora düşen rejim, bu defa helikopterle bombardıman etmeye başladı, bu da olmayınca uçaklarla bombardıman etmeye başladı. Rakam biz buradan hareket ettiğimzde 106 bindi. Şimdi kimyasal silahlara bin 700 kişi öldürüldü. Öbür taraftan 106-107 bin kişi öldürülüyor. Bunlar 910 kilometre sınırımız olan Suriye’de oluyor. Bunlara karşı bazıları çıkıp bize sessiz kalmayı veya bize burada kalkıp da ‘her türlü koalisyonda yer alırız’ gibi ifadeler kullanmayı yeren, bu konuda serzenişte bulunanların, işte bu tablolar karşısında babalık, dugyularını veya bu konuda annelik duygularının nedenli bir kenarda olduğunu açıkça ortaya koyuyor. ”

Kılıçdaroğlu’na Haçlı Seferleri yanıtı

Başbakan Erdoğan, Suriye’de şu anda 7 milyon kişinin adeta göçmen ve sığınmacı durumunda olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunları görmeyen göz için biz ne diyeceğiz? Bunları değerlendirmeyen bir siyasi için ne biz diyeceğiz? Bunu ben özellikle milletimin anlayışına bırakıyorum. Çünkü tarihte benzer şeyleri bizim de yaşadığımızı kimse unutmasın. Kimse kalkıp Haçlı seferleri şöyle böyleydi bi daha bunları söylemesin. Haçlı seferleri öyle 9 asır geçmişte değil. Unutmayın Çanakkale de bir Haçlı Seferi’dir. Bizim yanımızda kimlerin olduğu bellidir. O zaman Suriye’den bizim yanımızda olanlar vardı, Mısır’dan bizim yanımızda olanlar var, Balkanlar’dan, Bosna’dan, Kosova’dan bizim yanımızda olanlar vardı. İşte o günler bizim yanımıza hangi duygular içerisinde geldilerse, hangi duygular içerisinde Mehmedimiz ile beraber Çanakkale’yi savundularsa, işte biz de şu anda aynı duygular içerisinde, Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmayı kendimiz için görev telakki ediyoruz, Mısırlı kardeşlerimiz için aynı şekilde onların yanında olmayı görev telakki ediyoruz.”

Başbakan Erdoğan, G20 Zirvesi’nde Mısır’ın gündeme gelip gelmediğinin sorulmasına karşılık zirvede ağırlıklı olarak Suriye konusunun öne çıktığını, kimyasal silahlar meselesinin bu ülkenin gündeme gelmesine özellikle vesile olduğunu ifade etti.

Çalışma yemeğinin de tamamıyla Suriye ile ilgili olduğunu anlatan Erdoğan, ekonomik alanlarla ilgili konuları söz konusu yemeğin dışında yürüttüklerini aktararak, şöyle devam etti:

“Suriye konuşulurken Mısır’a hiç değinilmedi diyemeyiz. Mısır da kısmen de olsa gündeme geldi ama ağırlıklı gündem Suriye idi. Çünkü kolay değil, yüz bini aşkın insan öldürülmüş, hala ölüm devam ediyor. Kimyasal silahlar, göçler. Ama herkesin söylediği şey şu, ‘Türkiye gelenlere karşı ev sahipliği yapıyor, bu nedenle Türkiye’nin yükü ağır’ bunlar söyleniyor. Biz de şunu söyledik, mesele şu anda ne kadar para toplanacak, ne olacak o değil, mesele kanın ve ölümün durması. Bu konuda ne yapabiliriz? Bunun için atılması gereken adım nedir? Bu adım neyse bu adımı atalım. İşte biz bu adımın atılmasındaki oluşacak koalisyonların içerisinde varız. Hedefi barış olan bir koalisyondur. Bunu hangi yolla gerçekleştirirseniz gerçekleştirin, olay budur.”

“Rusya’yı işin dışında tutmayalım”-

Bir gazetecinin Suriye’ye yönelik olası müdahaleye ilişkin “Rusya’nın ikna olmadığının görüldüğünü” belirterek, bundan sonraki yol haritasını sorması ve “Türkiye muharip güç olarak mı yoksa hava sahasını açarak mı nasıl yer alacak bu koalisyonunu içinde?” diye sorması üzerine Başbakan Erdoğan, “Şu anda Rusya’yı işin dışında tutmayalım. Rusya ile de bu konuda ilişkilerimiz bütün hassasiyetini koruyarak devam ediyor” ifadesini kullandıdiye konuştu.

Rusya’nın Petersburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi öncesinde FransaCumhurbaşkanı François Hollande ile de görüştüğünü hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Yayımlanan bir tebliğ oldu. Bu tebliğin altında imzalar var. Bütün bunlara baktığımız zaman hassasiyet artıyor. Özellikle AB o ana kadar göstermediği hassasiyetini mesela bu toplantıda gösterdi. AB bu konudaki desteğini ortaya açık ve net koymuş oldu. Şu anda da yine süre ne olur, ne kadar zamanda olur. Burada muharip bir güç olarak mı yoksa burada özellikle lojistik destek sağlamak üzere bir güç temini için mi olur bütün bunları tabii şartlar belirler. Şu anda bunun verilmiş bir kararı yoktur. Eğer bunu ‘şöyle veya böyle olur’ gibi bir yaklaşım içinde takdim edersek Suriye’deki yüz binlerce insanın ölümüne biz sadece çanak tutmuş oluruz. Hedefi barış olan bir sürece Türkiye en ideal katkısını nasıl verecekse veya verebilecekse biz o gayretin içerisinde oluruz.”