Roketli saldırının ayrıntıları belli oldu

Cumartesi, 21 Eylül 2013 16:08

40146_15394_21092013161051_6Dikmen’deki saldırı hakkında konuşan Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, “Şiddeti ve terörü seçenler beyhude yoldadırlar” dedi.

Ankara Dikmen’de Emniyet Genel Müdürlüğü ek binası ile polisevine roketatar ile yapılan saldırıya ilişkin Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, açıklama yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Saldırının RPG-7 roketatar ile yapıldığını belirten Yüksel şöyle konuştu: “Saat 21.34 sılarında RPG-7 modeli ile ateş edilmesi suretiyle terör saldırısı olmuştur. Olayın gerçekleşmesinden hemen sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri olay yerine intikal etmişler. Roketli saldırının hemen arkasında başta olay bölgesi olmak üzere şehrin bütün girişi ve çıkışlarında arama ve kapama noktaları oluşturulmuş.

Olası şüpheli eşgal tespitleri yapılmıştır. Mobese kameralarında iki şahısın 21.28 sularında Dikmen Vadisi tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ek hizmet binasının arka tarafında bulunan Mesnevi Sokak reklam panolarının bulunduğu yere geldikleri görülmektedir. Bu iki şahısın kısa sürede eylem hazırlıklarını yaparak 21.34′te Emniyet Genel Müdürlüğü ek hizmet binasına RPG-7 model silah ile bir el ateş ettiği 21.35′te Dikmen Polis Evine de yönelerek bir el daha ateş ettikleri saldırı sonrasında da geldikleri Dikmen Vadisi istikametine kaçtıkları anlaşılmıştır” diye konuştu.

 

“Biri ölü, diğeri yaralı ele geçirildi”

Saldırının nasıl ve kimler tarafından yapıldığına ilişkin ayrıntılı bilgi veren Yüksel şöyle dedi: “Gece görüş kabiliyeti bulunan iki helikopter ve özel hareket desteği ile şüpheli şahısların ormanlık alanda görüldükleri Konya yolu istikametine hareket ettikleri tespit edilmiştir. O bölgede bulunan Akpınar Mahallesi ile Konya yolu arasında bulunan ağaçlık alanda saklandıkları tespit edilen eylemci şahıslar, 23.45 sularında çembere alınarak, bölge projektörle aydınlatılmıştır.

Şahıslara defalarca teslim olamaları yönünde uyarılar yapılmasına rağmen eylemciler üzerlerinde bulunan silahları ile güvenlik güçlerine ateş etmişler ve çıkan çatışmada şahıslardan biri ölü diğeri yaralı olarak ele geçirilmiştir. Ölü olarak ele geçirilen Muharrem Karataş isimli şahsın Ahmet Güzel adına düzenlenmiş ve üzerine de kendi resmini yapıştırmış farklı nüfus cüzdanı kullandığı anlaşılmıştır.

Bu şahsın, Mart 2013 tarihinde AK Parti Genel Merkezi’ne lav silahlı saldırı eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Şahsın, 6 adet Ankara ve Çorum mahkemelerince silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından aranıyor olduğu da tespit edilmiştir. Yaralı olarak ele geçirilen Serdar Polat isimli eylemcinin de Muzaffer Uzun isimli kişi adına düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı kullandığı 4 kere terör örgütüne üye olmak suçundan kaydının olduğu anlaşılmıştır.”

40146_15394_21092013161051_5

“Yaya gelip yaya gittiler”

Saldırıyı yapan şahısların olay yerine yaya olarak geldiğini belirten Yüksel, “Şiddeti ve terörü seçenler, beyhude yoldadırlar. Hak ettikleri cevabı da alacakları hususunu vurgulamak isterim. Huzurlu ve güvenli bir Ankara hepimizin ortak hedefidir. Çok önemli bir olayla muhatap olduk. Adli soruşturmaları devam ediyor. . Saldırganların, mobese kameralarında yaya gelip yaya gittikleri anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Yaralı şahısa ilişkin de bilgi veren Yüksel, “Yaralı şahıs kaldırıldığı hastanede ameliyat oldu. Şu anda hayati tehlikesi yok” dedi.

İstanbul Valisi’nden de açıklama geldi

Bu arada İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, Dikmen’de yer alan Emniyet Genel Müdürlüğüne ait binalara düzenlenen roketli saldırıya ilişkin, “Bu tür saldırılarla birliğimizi, beraberliğimizi, motivasyonumuzu, gücümüzü, ilerleme azmimizi hiç kimse durduramaz. Biz güçlü bir milletiz. Biz biriz, beraberiz. Bu tür saldırılarda daha fazla kenetleniriz. Terör örgütlerinin bunu çok iyi bilmesi lazım. Neticide, emniyet güçlerimiz de kısa sürede gerekli cevabı terör örgütünün katılanlarına vermiştir” dedi.

İstanbul Gaziantepliler Derneği tarafından Kadıköy’de düzenlenen “13. Gaziantep Yiyecekleri Şenliği”ne katılan Mutlu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dikmen’de yer alan Emniyet Genel Müdürlüğüne ait binalara düzenlenen roketli saldırıya ilişkin soru üzerine Mutlu, bu tür saldırıların güvenlik güçlerini yıldırmasının hiç bir zaman mümkün olmayacağını ve saldırıların cevapsız kalmayacağının ifade etti.

Vali Mutlu, “Neticede ilgililer, adliyede hesap verirler. Bu tür saldırılarla birliğimizi, beraberliğimizi, motivasyonumuzu, gücümüzü, ilerleme azmimizi hiç kimse durduramaz. Biz güçlü bir milletiz. Biz biriz, beraberiz. Bu tür saldırılarda daha fazla kenetleniriz. Terör örgütlerinin bunu çok iyi bilmesi lazım. Neticide, emniyet güçlerimiz de kısa sürede gerekli cevabı terör örgütünün katılanlarına vermiştir” diye konuştu.