“Rio 2016 Olimpiyatları Londra’ya taşınabilir”

Cumartesi, 10 Mayıs 2014 12:14

Brezilya, bu yıl düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’ndan sonra 2016 yılında da Olimpiyat oyunlarına da ev sahipliği yapacak. Dünya Kupası için hazırlıklar tamamlanmış sayılırken Olimpiyatlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Öyle ki Uluslararası Olimpiyat Komitesi yetkilileri Brezilya’nın hazır olmaması ihtimaline karşın 2016 Olimpiyat Oyunları’nı İngiltere’de yapmayı düşünüyor.

Olimpiyat yetkilileri Brezilya’daki çalışmaların yavaş ilerlemesinden duydukları endişeyi dile getirdi. Öyle ki komite başkan yardımcılarından John Coates, Brezilya’daki hazırlıklarla ilgili şikayetini “bu zamana kadarki en kötü tecrübem” sözleri ile ifade etti. Brezilya’daki durumun kritik olduğunu ifade eden Coates buna karşın bir B planlarının olmadığını ifade etti.

Independent gazetesindeki habere göre ise isim vermeden konuşan bir Olimpiyat yetkilisi Brezilya’nın hazır olmaması durumunda oyunların son yapıldığı yerde yani Londra’da yapılabileceğini aktardı. Daha önceki dönemlerde Atina’nın yüzde 40 Londra’nın ise yüzde 60 oranında hazır olduğunu belirten yetkili Rio De Jenerio’daki hazırlıkların henüz yüzde 10′unun tamamlandığını vurguladı ve “Olimpiyat komitesinin B planı ne peki? Bu durumda oyunların Londra’ya taşınması en mantıklı hamle olur” ifadelerini kullandı.