Çatışmada çıkan T.C kimlikleri! Resulayn’da 3 vatandaşının öldüğü öne sürüldü

Perşembe, 18 Temmuz 2013 09:30

137412562350116Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi sınırındaki Suriye’nin Resulayn kentinde PKK’ya yakın YPG ile El Kaide bağlantılı El Nusra militanları arasındaki çatışmalar dün de devam etti. Kürt haber sitelerinin haberine göre, Resulayn’da çatışmalarda ölen 3 kişinin üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimliği çıktı.

Fırat haber ajansı internet sitesinde yer alan habere göre, Resulayn’daki çatışmalar, El Nusra örgütünün, önceki gün öğle saatlerinde YPG’ye bağlı kadın militanların olduğu konvoya saldırmasının ardından başladı.

Çatışmada 15 El Nusra ile 2 YPG militanı öldü. YPG, dün Türkiye sınır kapısıyla Resulayn’ın kontrolünü büyük ölçüde ele geçirdi. El Nusra geri çekildi.

Fırat haber ajansına göre çatışmaların ardından Resulayn’da El Nusra militanlarına ait binalarda yapılan aramalarda, Türkiye vatandaşı üç kişiye ait kimlikler bulundu.

O kimliklerden ikisi adana nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki Muhammed Emin Doğucu ile 30 yaşındaki İbrahim Özden’e, üçüncüsü ise Erzurum nüfusuna kayıtlı 21 yaşındaki Murat Koçak’a ait.

Suriye’de öldürüldüğü iddia edilen kişilerle ilgili bazı bilgilere de ulaşıldı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, İbrahim Özden’in Adana’daki ailesi, çocuklarının bir ay önce kent dışına çıktığını, Suriye’ye gittiğini bilmediklerini söyledi.

Haberde, Murat Koçak’ın ise Türkiye’de bir el kaide operasyonunda tutuklandıktan sonra serbest bırakıldığı bilgisi yer alıyor.