Reims’te Yıldızları Tadın

Çarşamba, 29 Temmuz 2015 13:52

Eğer romantizmin ilk adresi Paris’e gitmeyi seçtiyseniz ve Paris’i daha önce gördüyseniz, size Paris dışında romantik bir hafta sonu geçirmeniz için bir önerim var: Reims. Burası şampanyanın anavatanı Champagne – Ardenne bölgesinin başkenti. (Şampanya’nın başkenti ise komşu Epernay şehri kabul ediliyor bu arada.)

Reims Paris’e hızlı trenle (TGV) 45 dakika uzaklıkta sakin bir kent. Kendi halindeki bu kente vardığınızda bu yazıyı hatırlayıp “ne vardı şimdi Paris’i bırakıp buralara gelecek?” diye bana kızmayın sakın. Durun biraz, sabredin lütfen!

Reims’i yürüyerek kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Kafe, bar ve restoranların yan yana dizildiği trafiğe kapalı Place Drouet d’Erlon’da yemek için farklı alternatifler var. Alışveriş için ise Rue de Vesle’i tercih edebilirsiniz. Reims’in Fransa tarihindeki önemini  ünlü Notre -Dame Katedrali’ne gittiğiniz zaman anlamanız mümkün. Fransa’nın en ünlü katedrallerinden birisi olan bu gotik katedralde bir dönem Fransa kralları taç giymiş. Bunu katedrale girince hissediyorsunuz, gerçekten etkileyici bir atmosferi var. Vitrayları dikkat çekici ve içlerinde Marc Chagall’ın yaptıkları da yer alıyor. Katedralin dışında, kentin neredeyse sembolü olan, muzipçe gülümseyen melek heykeli insanı “neye gülüyor bu melek yahu?” diye düşündürtüyor. Eğer bu tip eserlere meraklıysanız, Saint – Remis Basilica da görülebilecek diğer bir gotik yapı.

Tatilinizi daha da özel hale getirmek için Reims’te şato otellerde kalmayı tercih edebilirsiniz. Bunların en güzel örneklerinden biri Hotel de Crayere (www.lescrayeres.com)

Picture 064 (1)Reims’in sürprizi ise şampanya. Bizlere lüksü, ihtişamı, başarıları ve kutlamaları hatırlatan bu içki, Reims’te hayatın ta kendisi.  O kadar ki, girdiğiniz mütevazi mağazada ödemeyi yaparken,  kasadaki tezgahtar kızı ince flüt kadehte şampanyasını yudumlarken görebilirsiniz. Caddelerde karşınıza çıkacak şık şampanya butiklerinin fotoğrafını çekmek isteyecek, ne kadar çok şampanya markasının olduğuna şaşıracaksınız.

Gerek Reims’de gerekse komşusu Epernay’da şampanya üreticilerinin şatolarına gidebilir, buradaki mahzenleri dolaşıp tadımlara katılabilirsiniz. Şampanyayı ilk kez patlamadan şişelemeyi başaran Hautvilliers Manastırı keşişi Dom Perignon’un  “yıldızları tadıyorum” diye tanımladığı bu pırıltılı içkinin saklandığı (dinlendirildiği) mahzenlerden birine tam 160 basamakla iniliyor. Sizi nem kokusu ve soğuk bekliyor. Amaç, şampanya için gerekli koşulların sağlanması: 10 derece ve yüzde 80 nem. Bu büyük mahzende tam 18 km galeri varmış, İçinde  de 25 milyon şişe şampanya. İçerisi oldukça karanlık, galeriler yer yer labirenti andırıyor. Hayal gücünüz genişse, biraz da korku filmlerinden etkilenen tiplerdenseniz, ürkütücü gelebilir. En iyisi yanınızdakine sıkıca sarılın. Rehberler size şampanya yapımını  anlatacak: Şampanya’nın yolcuğu uzun: önce şarap yapılıyor ve çelik ya da meşe fıçılarda fermantasyon gerçekleşiyor. Sonra şişelenip  içine maya ve şeker eklenip bu mahzenlere getiriliyor. Bir ay sonunda alkol ve gaz oluşuyor. Şampanyaya özel tatları veren kullanılan maya. Bu fermantasyon süreci yaklaşık 15 ay sürüyormuş . Şişeler baş aşağı tutulup sürekli çevrilerek tortunun (ölü maya hücreleri) şişenin boynuna gitmesi sağlanıyormuş. Sonra, şişenin boynuna getirilen tortu dondurulup şişenin kapağı açılıyormuş. İçine beyaz şarap ve şeker konduktan sonra 6 ay dinlendirilince  şampanya hazır. Brüt şampanyada en az 5-10mg şeker var.

Sadece bu özel üretim tekniğiyle Champagne bölgesinde yetişen Pinot Noir, Pinot Meunier ve Chardonnay üzüm çeşitlerinden  üretilen köpüklü şaraplar şampanya adını alabiliyor.

Hazırlayan: ZEYNEP NEFESOĞLU GÜLDER

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 227. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play