Regl döneminde egzersiz yapılır mı?

Çarşamba, 24 Eylül 2014 12:40

Bu hafta sizlere, halk arasında yanlış bilinen önemli bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Bayanların şüphesiz en fazla zorlandıkları olaylardan biri de regl dönemidir. Kadınlar bu dönemde, sancı ve ağrıların yanı sıra değişen ruh hali, gerilmiş bir yapı, bozulmuş sinirler ve aşırı yeme isteği gibi pek çok olumsuz durum yaşarlar.

Bu süreç, 3 ile10 gün arasında devam eder ve her ay yaşanır. Peki, bayanlar bu dönem içerisinde spor yapabilir mi? Her kafadan bir ses çıktığını biliyoruz bu yüzden uzmanından gerekli ve doğru bilgiyi almadıkça başka kişilerin konuşmalarına lütfen kulaklarınızı tıkayın.

Adet döneminin ne zaman başlayıp ne zaman sonlanacağını bir kadın az çok bilir veya tahmin eder. Buna göre yapacaklarını erteleyebilir veya ona göre düzenler. Tıpkı hamilelikte olduğu gibi regl döneminde de yani yumurtlama döneminizde, fazla ağır yükleri taşımak, kaldırmak veya çekmekten uzak durun. Bu yüzden kanamaya ve ağrıya sebep olabilirsiniz.

Bu süreçte fazla stresten ve takıntılardan uzak durun. Özellikle diyet ve spor yapan biriyseniz, adet döneminde gerekli gereksiz her şeyi yemek istersiniz. Bunun için önceden önlem almanızda fayda var.

Bir egzersiz uzmanı olarak adet döneminde, bayanların rahatlıkla spor yapabileceğini söyleyebilirim. Sert olmamak şartı ile aşırıya kaçmadan hafif ve rahatlatıcı egzersizler, regl dönemindeki sıkıntılardan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Rahmin ağrılı kasılmalarını azalttığını görecek ve rahatlayacaksınız.

Adet dönemi bayanlarda, beş günden bir haftaya kadar süreyle karında şişkinlik, kramp oluşumu ve çeşitli ağrılara yol açabilir. Bu dönemde vücudunuz “prostaglandin” adında bir hormon salgılar, işte bu hormon rahimdeki kasılmaların sebebidir. Pelvik ve karın kasları üzerine yoğunlaşıp esneme egzersizleri yaparak adet döneminizdeki ağrıların şiddetini hafifletebilirsiniz.

Alın kağıdı kalemi size bir iki tane, regl dönemi egzersiz reçetesi yazacağım;

1- Dizleriniz hafif bükülü, ayak tabanlarınızı yere basacak şekilde sırtüstü yatın.

2- Dizlerinizin arasına yumuşak bir havlu sıkıştırıp, kalça ve karnınızı sıkarken belinizi yere doğru bastırmaya çalışın ve bu arada sırtınızın üst kısmını düzleştirip uzayın.

3- Bu pozisyonda içinizden 1001-1002-1003 sayıp eski konumunuza geri dönün ve nefes alıp vermeyi ihmal etmeyin.

4- Yavaşça gevşeyin, nefes alış verişinizi düzenleyin ve sonra bu hareketi 10-15 kez tekrarlayın.

5- Bu tekniğin arkasından, hamile öğrencilerim için uyguladığım Kegel Workout ile devam edelim. Aynı pozisyonda veya sandalyede oturarak pelvik kaslarına egzersiz yaptırmak ve kasılmaları önlemek için poponuzu ile sigara içiyormuş hisiyatını yakalamanızı istesem, olayı anlamış olursunuz diye düşünüyorum. Kalça kasları ve derin planda bulunan kasların tamamını aktive edip gene 1001-1002-1003’e kadar sayıp gevşek bırakmanızdır.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play