The Sun’ın eski editörü Rebekah Brooks telekulak davasından aklandı

Salı, 24 Haziran 2014 17:18

İngiltere’yi  sarsan telekulak davasında eski News of the World editörü Andy Coulson suçlu bulunurken, eski iş arkadaşı Rebekah Brooks tüm suçlamalardan aklandı.

Karar, 138 gün süren duruşmaların ardından geldi. Rupert Murdoch’ın telekulak skandalının patlaması üzerine Temmuz 2011′de kapatmak zorunda kaldığı İngiliz News of The World gazetesinin eski genel yayın yönetmeni ve Murdoch’ın en güvendiği isimlerden biri olan Brooks tüm suçlamalardan aklandı.

New of the World gazetesinin yasadışı telefon dinleyerek pek çok kişnin özel hayatı ile ilgili bilgileri ele geçirdiği 2002 yılında bir cinayet olayında ise kurbanın cep telefonuna bırakılan mesajları sildikleri ortaya çıkmış, bu olayın ortaya çıkmasının ardından 2011 yılında New of the Wold gazetesi ait olduğu şirket tarafından kapatılmıştı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından İngiltere Başbakanı David Cameron’ın medya danışmanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalan Andy Coulson ise cep telefonu konuşmalarının dinlenmesi ve bilgi elde etmek için görevlilere rüşvet vermekle suçlandı. Coulson, bu suçlamalar yüzünden hapis cezasıyla karşı karşıya.

Brooks aynı zamanda, Murdoch’ın yine sahibi olduğu “Sun” gazetesinin 2003-2009 yıllarında ilk kadın genel yayın yönetmeni olarak görev yapmıştı.
Sun gazetesi o tarihte “Prince Willy in a Bikini” başlıklı bir haber ile, Prens William’ın 007 temalı bir partiye bikiniyle gittiğini yazmıştı. Rebekah Brooks, Prens William’ın bikinili fotoğrafını elde etmek için 4 bin pound ödediğini kabul etmişti. Brooks, bu suçtan da aklandı.