Reaksiyon ile Herkes Düşmanını Tanıyacak

Perşembe, 4 Eylül 2014 10:45

17 Aralık operasyonu Türkiye’de gündemi yerinden sarstı ve “paralel yapı” terimini hayatımıza soktu. Hayatımıza giren bu yeni konsept elbette kitle kültürünün yayıncısı televizyonlarda, dizi ve popüler kültür ürünlerinde de görünür oldu. Şefkat Tepe dizisi sezonun en çok konuşulan işlerinden biri haline gelirken ekranın politika için bir savaş alanı olduğu iddiası birkez daha onandı.

Yeni sezonda ekrana gelmeye hazırlanan, tanıtımları “Herkes düşmanını tanıyacak” mottosuyla dönen, Reaksiyon da gündemle ilgili tartışmalara göz kırpacak emin olabilirsiniz. Neden derseniz dizinin konusunu hatırlatarak başlayayım… Basın bülteninden alıntılıyorum: “… Devlet içerisinde kurulan yapıya karşı, mücadele için hayatlarını ortaya koyacak olan bu ekip girişecekleri zorlu mücadelede yalnızca düşmanlarını değil, kaderlerini de karşılarına alacaktır.” İbrahim Çelikkol’un dünyanın her yerinde özel operasyonlara katılmış kahraman bir ‘bordo bereli’ olan Oğuz Yüzbaşı’yı canlandırdığı ‘Reaksiyon’da Erdal Beşikçioğlu ise Oğuz’un girdiği intikam yolunda, devlet içerisinde kurulmuş yapının, eski düzenin başındaki adam Yavuz Aslan rolüyle seyirciyle buluşacak.

Dizinin gerçek olayların izdüşümünü yansıtacağı beklentisini bende oluşturanlardan biri elbette gündemle paralelliği ve proje danışmanı Bahadır Özdener. Özdener’in ekibinde yer aldığı Kurtlar Vadisi dizisi için kullandığı şu sözcükler dikkat çekiciydi: “Yapımcılar bir dünya yaratır ve bu dünyayı anlatırken kullandıkları enstrümanlardan biri de gerçeklerdir.” Yalnızca birkaç ay önce Özdener’in verdiği bir röportajda kullandığı sözcüklere de kulak kesilmeliyiz: “Tabii ki bir senarist olarak bizim için hem ilgi çekici hem de besleyici bir gündem var. Bir vatandaş olmanın hassasiyetinin üzerine bir de bu işleri dramatik gerçeklik alanına taşıma gayretinde olan insanların merakı ve sorumluluğunu ekleyin. Vaziyetimiz budur.” Bu açıklamalar bile bizi Reaksiyon’da sıradan bir diziden daha fazlasının beklediğinin göstergesi.

Proje tanıtımlarına baktığımızda aynen Kurtlar Vadisi’nde olduğu gibi savaşılacak “kötü”ye karşı kendi hayatından feragat eden insanlar olacak ve aynı o dizideki gibi konu kişisel hikayelerle bir arada anlatılacak. Kişisel öyküler gerçekleri inşa ederken izleyicinin zihninde karakter ve olaylar hakkında yargılar oluşması kaçınılmaz. Algının nasıl yönlendireceği ise elbette proje tasarım ekibine bağlı olacak. Dizi başladıktan sonra karakter isimlerinden onların gündelik alışkanlıklarına, alıntılardan göndermelere kadar detaylıca analiz edilmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Zira gerçeklik izleri taşıyacak proje aynı Kurtlar Vadisi’nde olduğu gibi ülke politikasının müneccimliğine soyunabilir, köşe yazarlarını bölebilir hatta siyasi gündem oluşturabilir. Şimdilik elimizde olan en temel alandan başlamak istiyorum.

Gelin en basite gidelim, ilk akla gelen şeyi, dizinin ismini inceleyelim. Türk Dil Kurumu’nun açıklamasına göre “reaksiyon” birincil anlamıyla tepki demek. Yani bir aksiyona karşılık oluşan bir hareket. Bir diğer değişle bir tür savunma, karşıt tepki geliştirme meselesi. Dizinin adı neden reaksiyon diye düşünenlere TDK’nın açıklaması oldukça zihin açıcı diye düşünüyorum, dizide devlet içindeki bu yapılanmaya karşı meşru bir hareket olduğunun yani aksiyona karşı reaksiyon oluştuğunun mesajı veriliyor isimle. Bu meşruiyet konusu dizi başlayınca tartışmaları alevlendirecek eminim, zira işlenen suçun devlet veya vatan için normalleştirilmesi söz konusu olacak. Dizinin adı bile ana hikayenin gerçekle “paralelliği” düşünüldüğünde izleyeceğimizin sıradan bir çalışma olmadığının, dizinin detaylarında önemli mesajların saklı olacağının sinyali bana kalırsa.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının tamamı için: 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play