Ramazan ve Bayram Sofralarından Sonra Beslenmeye Dikkat!

Pazartesi, 4 Ağustos 2014 18:24

Ramazan ve bayram geçti. Peki, tekrar düzenli beslenmeye nasıl geçmeliyiz? Barış Çunguroğlu Dipnot Tablet için yazdı.

 

Ramazan ve Bayram Sofralarından Sonra Beslenmeye Dikkat!

Bugün itibari ile tam olarak size bir yıldır yazmanın gururunu yaşıyor olduğumu bilmenizi isterim. Aslına bakılırsa hiç de kolay bir şey değilmiş. Ama bir baktım, yazdıkça yazıyorum, yazdıkça yazıyorum. Sanırım Arap atı misali açıldım, koştura koştura gidiyorum.

Bu hafta size tutulan oruç sonrası karşılaşabileceğinizi düşündüğüm beslenme ve sportif aktivite zorluklarından bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere, müslüman âlemi olarak uzun süren bir oruç tutma maratonundan geçtik. Bir aylık bu süre içerisinde havaların sıcaklığına baktığımızda, gerçekten büyük sabır ve sağlık isteyen bir süreçti.

Belki kiminiz dayanamadı, belki kiminiz orucunu tutamayıp vücut dengesini bozdu. Ama ben bu süre zarfında oruç tutanların bayram şekerlerine karşı uygulayacağı fiziksel hazırlığına değineceğim.

Beslenme uzmanları ve spor adamlarının bu konular hakkındaki tavsiyelerine dikkatle uymak gerektiğini bilmenizde fayda var.

Bir aylık süre zarfında aç kalan bünyeye bir anda oruç bitti diyerek yüklenmek kesinlikle doğru bir davranış değildir. Alışık olduğunuz yeme içme düzeni bir anda değişeceğinden bu duruma karşı öncelikle beyninizi daha sonra fiziğinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Sizlere uzak doğu kültüründen ufak bir bilgi paylaşmak istiyorum. Japonlar yemek masasına oturduklarında hemen paldır küldür yemek yemeye başlamazlar. Yaklaşık beş dakikaya yakın masadaki her şeyi izleyerek dua eder, kendilerini psikolojik olarak doygunluğa hazırlar ve az sonra yiyeceği yemeğin midesindeki çözülme işlemine karşı bedenini fizyolojik olarak bilgilendirir.

Gözler sadece kalbin aynası değil aynı zamanda midenizin de aynasıdır. Önce gözümüzü doyurup, daha sonra yeterli miktarda besin alırsak bu işin yüzde 70’lik kısımını halletmiş oluruz.

Ayrıca, özellikle gün içerisinde sıvı tüketimini ihmal etmeyiniz. Sıcak yaz aylarında yanınızda su şişenizi bulundurmanızda fayda var.

Öğünlerimizi belirlerken yaz sıcaklarına uygun hafif ve serin yiyecekler ile planlamak hazmı kolaylaştırır, kalbinizi yormaz.

Uzmanlar ara öğünler tercih edin diyorlar. Ramazan ayı süresince küçülen midenize birden bire yüklenmek bu sıcak yaz aylarında sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Aman dikkat!

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play