Ramazan Aslında Kime Geldi?

Salı, 8 Temmuz 2014 11:32

French Oje, Dipnot Tablet 172. sayıda ‘Ramazan aslında kime geldi?’ sorusunu sizin için araştırdı.Bu listeyi kaçırmayın!

Ramazan Aslında Kime Geldi?

Her sene Ramazan ayında, özellikle Twitter’da dikkat ettiğim bir şey var. İnançlı olmayanlarla inançlı olanlar sert bir şekilde birbirinden ayrılıyor. Bana bu din konularının konuşulması bile ayıp gelirken, bir grup İslamiyet’i feci şekilde sahiplenirken, diğer grup aynı şekilde eleştiriyor. Bize de bunu izlemek kalıyor…

Ünlülere: Son aylarda ben dahil birçok arkadaşım, ünlülerin her Cuma “Hayırlı Cumalar”, her Pazartesi “Hayırlı Haftalar” mesajlı selfie fotoğraflarını ilgiyle izler olduk. Konu bana inanç gibi gelmiyor açıkçası, konu biraz gösteriş. Biraz dini kesime “evet, öyle gözükmüyorum ama bak ben de çok ama çok inançlı din kardeşinim” demek gibi… Halbuki din bence öyle bir şey değil, bas bas bağırınca daha çok müslüman, en inançlı kişi olmuyorsun. Sadece bu değişiminle dikkat çekiyorsun.

Biraz saygı’cılara: Her Ramazan kesin ama kesin başımızda olan bir diğer şey de sosyal medya müfettişleri. İnstagram-Twitter-Facebook accountları bunlardan sorulur. Paylaşılan yemek ve içkinin altına koşar, yorum olarak da “biraz saygı”yı çakar. “Kendine gel, Ramazan ayındayız” der. “Sanane” demeniz bir şeyi değiştirmez. Çok kişi sizi takip ediyorsa, siz halka mal olmuş birisiniz. “Aslında içki bile içmemeniz lazım ama içiyorsanız da en azından fotoğrafını yayınlamayın” kafasındalar.

“Bu ne biçim din?”cilere: En az üstteki grup kadar korkunç olan grup da budur. Üsttekine “sanane, asıl sen bana saygı duy” der ama fırsat buldukça da islamı kötüler. Bu da Türkiye’deki özgürlük stili esasında: “Herkes sadece benim özgürlüğümü düşünsün, benimkine saygı duysun”. Karşındaki neden dinine ağız dolusu laf etmeni dinlesin ki? Neden buna sessiz kalsın? O, onun inancı. Yıllarca ona sen laf söyle diye inanmamış sonuç olarak. Ama bunlar da hiç susmaz. Üsttekilerle sürekli tartışırlar.

 

Yazının tamamı için: 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play