‘Radikal İslamcıların çocukları devlet korumasına alınsın’

Pazartesi, 3 Mart 2014 15:06

Londra belediye başkanı Boris Johnson çocukların radikalize edimesinin suç kapsamına alınmasını ve radikal İslamcı ailelerin çocuklarının da devlet koruması altına alınması gerektiğini söyledi.

Daily Telegraph gazetesindeki köşe yazısında hem çocukların kendi hayataylarını hem de toplum güvenliğini korumak adına devletin önlem alması gerektiğini savundu ve “İngiliz devletinin İngiliz değerlerini halka dayatmak konusunda daha güçlü ve net bir tavır sergilemesi şart” dedi.

Yazısında geçtiğimiz yıl er Lee Rigby’nin Londra’da aşırı İslamcılar tarafından satırla katledilişini hatırlatan Johnson “Şu anda bazı çocuklara buna benzer delice şeyler öğretiliyor ve sosyal görevliler duruma müdahale etmiyor. Çünkü onlar çocukları korumak için tasarlanmış yasaların böyle konuları kapsayıp kapsamadığına emin değiller” dedi.

Cameron’dan sonra İngilterenin gelecek Başbakanı olacağı tahmin edilen Johnson sözlerine “Bir çocuk tacize uğradığında ya da pornografik görüntülere maruz bırakıldığında onu hemen devlet korumasına alıyoruz. Ancak bir çocuk gelecekte bir katil olmasına neden olacak tehlikeli ve karanlık bir dünya görüşü ile büyütüldüğünde buna karşı hiçbir şey yapmıyoruz. Bu tam bir saçmalık” diyerek devam etti.

Osmanlı soyu

Boris Johnson Milli Mücadele döneminde İttihat Terakki karşıtlığı nedeniyle İzmit’te öldürülen yazar, entellektüel ve Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal Bey’in torunu. Boris Johnson’un yüksek sınıf kökeni Ali Kemal Bey ile sınırlı değil. Johnson tam anlamıyla dört başı mamur bir asilzade, çünkü aynı zamanda Alman Wurttemberg Prensi Paul’ün ve Alman asıllı Hanover doğumlu İngiltere Kralı II. George’un da soyundan geliyor.