Quentin Tarantino’dan dijital sinemaya sert eleştiri: “Sinema öldü”

Pazartesi, 26 Mayıs 2014 15:27

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino, Cannes Film Festivalinde dijital filmlerin seyirciye toplu halde televizyon seyrettirmek olduğunu, önemli sinemacıların 35 mm’lik filmleri terketmeye zorlandığını söyledi ve “sinema ölmüştür” dedi.

Kült filmi Pulp Fiction ile 1994′de Palme d’Or kazanan ünlü yönetmen dijital çekimleri “aslolanın” kötü bir kopyası olarak nitelendirdi.

Tarantino, Cannes’de Uma Thurman ve John Travolta ile Pulp Fiction’ın 20. yılını kutladı. 51 yaşındaki yönetmen gazetecilere: “Bana sorarsanız dijital çekim ve DCP’ler sinemanın ölümüdür.” diyen Tarantino “Artık çoğu filmin 35 mm’lik olmaması, savaşın kaybedildiği anlamına geliyor. Dijital projeksiyon, topluca televizyon izlemektir. Ve görünüşe bakalırsa dünya topluca televizyon izlemekte bir sakınca görmüyor. Ama benim sinema dediğim şey ölmüştür” şeklinde konuştu.

“Umuyorum ki dijitalin kolaylığı ile balayı dönemi yaşıyoruz. Gelecek nesil bu nesilden çok daha akıllı olacaktır ve ne kayebttiklerinin farkına varacaktır” diyen Tarantino, “Benim zamanımda bir şey çekmek için en azından 16mm’lik film gerekirdi ve bu bizim için bir Everest Dağı idi. Köklü bir sinemacı neden dijital ile film çeker, inanın hiç bir fikrim yok” sözleri ile dijital filmlere olan tepkisini dile getirdi.