Putin’den Ukrayna krizinde geri adım

Çarşamba, 7 Mayıs 2014 18:22

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Ukrayna’da 25 Mayıs’da yapılacak olan seçimlere yeşil ışık yaktı ve “doğru yolda atılmış bir adımdır” dedi

Ancak 25 Mayıs’da yapılacak olan seçimin eğer “büyün vatandaşları” güvence altına almazsa hiç bir şey ifade etmediğini de sözlerine ekledi.

Putin ayrıca güney-doğudaki tüm Rusya yanlısı aktivistleri bu hafta sonu yapılacak olan bağımsızlık referandumlarını iptal etmeye çağırdı. Putin, “Ukrayna’da 22 Şubat tarihinden sonra yaşanan olaylardan şüphesiz darbeyle iktidara gelen mevcut Kiev yönetimi sorumludur. Bu cuntaya ülkenin içine düştüğü krizden barışçıl çıkış yolu bulması için Ukrayna’nın doğusundaki askeri operasyonları durdurması çağrısı da yapıyorum” şeklinde konuştu.  Putin, Ukrayna sınırlarından asker de çektiklerini açıkladı.

Putin’in bu adımı Rusya ile Ukrayna ve Batı arasında Ukrayna krizinin en gerilimli günlerinde geldi. Rusya Moskova yanlısı aktivistleri desteklemek ve Ülkeyi bölerek Kırım’da olduğu gibi daha fazla bölgeyi ele gerçirme planı ile suçlanıyor. Rusya ise Rusça konuşan halkın haklarını Kiev’de anti demokratik olarak nitelendirdiği hükümetie karşı koruyacağını söylüyor.