Putin’den, Mısır’da Cumhurbaşkanlığı için Sisi’ye tam destek

Cuma, 14 Şubat 2014 10:24

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Aldülfettah el Sisi, Muhammed Mursi’ye 3 Temmuz’da yaptığı darbenin ardından ilk yurtdışı gezisini Moskova’ya gerçekleştirirken cumhurbaşkanlığı yarışında ilk açık desteği de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aldı. Putin, ABD -Mısır ilişkilerinin gerilmesinin ardından 2 milyar dolarlık askeri anlaşma için Dışişleri Bakanı Fehmi ile birlikte Moskova’ya gelen Sisi’ye “Sayın Savunma Bakanı, cumhurbaşkanlığı için aday olmaya karar verdiğinizi biliyorum. Son derece sorumluluk isteyen bir karar. Hem kendim hem de Rus halkı adına size şans diliyorum” diye seslendi. Sisi nisandaki seçimlere katılacağına kesin gözüyle bakılsa da adaylığını henüz açıklamış değil. Sisi de “Ziyaretimiz Mısır ve Rusya arasındaki askeri ve teknolojik işbirliğinin gelişimi açısından yeni bir başlangıç sunuyor. Bu işbirliğini hızlandırmayı umuyoruz” diye konuştu.

ORTAK KABİNE TOPLANACAK

Sisi ve Fehmi’nin Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile 2+2 formatında yaptığı görüşmelerden ise Hükümetlerarası İktisadi ve Ticari Komisyon toplantısının 28 Mart’ta Moskova’da düzenlenmesi kararı çıktı. Ortak açıklamaya göre taraflar ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra askeri işbirliğine ivme kazandıracak belgelerin hazırlanması sürecinin hızlandırılması konusunda anlaştı. Mısırlı askerlerin Rusya’da eğitilmesi ve ortak askeri tatbikatlar düzenlenmesi gibi konular da ele alındı. Suriye krizi, Nil sorunu, Sudan, Libya ve Tunus’taki siyasi durum görüşülürken devletlerin egemenlik haklarına saygı gösterilmesi, krizlerin çözümünde diyalogun tercih edilmesi, bölgesel ve uluslararası terörizme karşı ciddi önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı. Rus basını, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin finansmanıyla Rusya’dan 2 milyar dolarlık silah alımını öngören anlaşmanın ana gündem maddesi olduğunu yazmıştı. Mısır’ın ABD’ye bağımlılığını azaltma eğiliminde olan Sisi’nin hava savunma sistemleri, saldırı helikopterleri ve MiG 29 savaş uçağı almak istediği belirtiliyor. ABD 9 Ekim’de Mısır’a mali yardımları kısıp 4 F-16, 10 Apache helikopteri, M1A1 tank malzemeleri ve Harpoon gemi savar füzelerinin sevkiyatını askıya almıştı. Mısır 1960’larda Cemal Abdünnasır döneminde Moskova ile yakın ilişkilere sahipti. ABD’ye yönelen Enver Sedat 1972’de Sovyet askeri tesislerini kapatmış ve 20 bin Rus askeri danışmanını göndermişti.

“SİSİ SEÇİLSE DE TANIMAYIZ”

Başbakan Tayyip Erdoğan , Mısır’da seçilse bile Abdülfettah Sisi’yi tanımayacaklarını söyledi. El Cezire’ye demecinde darbe yapan bir yönetimi kabul edemeyeceklerini belirten Erdoğan “Demokrasiye inanıyorsak halkın yüzde 52 oyunu almış Muhammed Mursi’yi devirme hakkına kimse sahip olamaz” dedi. Erdoğan, Sisi’nin cumhurbaşkanı seçilme olasılığıyla şunları söyledi: “Seçimler şaibeli zaten. Böyle bir şey olamaz. Darbeci birisinin seçimi diye bir şey olabilir mi? Darbe yapmış kişi olarak tarihe geçecek. Darbecidir o.”