Putin: “Yanukoviç darbe ile indirildi”

Salı, 4 Mart 2014 13:41

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rus Televizyonunda bir basın toplantısında Ukrayna-Kırım kriziyle ilgili ilk açıklamasını yaptı.

Putin, Ukrayna’da darbe yapıldığını, anayasanın çiğnendiğini ve iktidarın askeri ve silahlı yollarla ele geçirildiğini savundu. Putin “Başkent Kiev’de ve Ukrayna’nın tamamında olan bitenler hakkında tek bir değerlendirme yapılabilir: Bu anayasaya aykırı bir iktidar devriydi, iktidar silah yoluyla ele geçirildi.“ dedi.

Putin, “Yanukoviç hala Ukrayna’nın meşru devlet başkanıdır” dedi. ‘Milliyetçiler ile Yahudi karşıtlarının başkent Kiev ve diğer kentlerde coşkuyla dolaştıklarını’ belirten Rusya lideri, “Bağımsızlık Meydanı’nda radikal değişim isteyen insanları anlayabiliyorum” dese de, “Ancak yasalara aykırı bir değişim teşvik edip cesaretlendirilemez” diye de ekledi.

Putin, “Askeri müdahaleye şu an gerek görmüyoruz. Şu anda Ukrayna’ya birlik gönderme ihtiyacı yok. Biz Ukrayna ile savaşmak istemiyoruz” dedi. Putin ayrıca ‘Ukrayna’nın doğu kesiminde Kiev’dekine benzer eylemler olursa, kanunsuzluklar yaşanırsa Rusya tüm seçenekleri kullanma hakkını saklı tutmaktadır. Gereklilik ortaya çıkarsa, Ukrayna’daki Rus ve Ukrayna vatandaşlarını korumak için tüm imkanları kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz” şekilinde konuştu

Rus lider, ‘herhangi bir müdahalenin de meşru olacağı ve uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleşeceğini’ belirtti.
Putin, ‘Rusya’nın Kırım’a mali yardımı elbette sağlayacağını’ da eklerken, “Kırım’ın Rusya ile birleştirilmesi konusu gündemimizde değil” vurgusu da yaptı.