Putin: “Obama’ya imreniyorum”

Perşembe, 19 Aralık 2013 19:23

Kendi de eski bir KGB ajanı olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin basın mensupları ile gerçekleştiridiği yıllık soru cevap toplantısında Amarikan Ulusal güvenlik Ajansi (NSA) ile ilgili soruya ilginç cevaplar verdi. Muhbir Edward Snowden’in “onurlu bir iş” yaptığını söyleyen Putin NSA dinlemelerinin küresel terörizm ile mücadelede önemli olduğunu ancak NSA’in bu gücüne bir sınırlama getirmesi gerektiğini söyledi.

Dinlemeler konusunda “üzülünecek ya da gurur duyulacak bir konu değil. Dünyanın en eski mesleklerinden biri” dedi. NSA’in tüm dinlemelerde topladığı istihbaratın çok fazla olduğunu ve bu kadar fazla veri içinden ise yarar bilgilerin çıkartılmasının mümkün olmadığını söyleyen Putin, çıkartılsa bile bunu yapanlar analistler olacak ve o analistin fikri olacak, o yüzen yanlış yönlendirici de olabilir dedi.

Bir gazetecinin sorduğu NSA skandalı ardından ABD ilişkileri nasıl etiklenecek? Bu konuda neler hissediyorsunuz sorusuna Putin: “Obama’ya imreniyorum. Bütün bunları yapıyor ve başı belaya girmiyor” diyerek cevap verdi.