Putin: Kırım hep Rusya’nın parçası oldu

Salı, 18 Mart 2014 16:23

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı basın açıklamasında ”Kırım’ın insanların gönüllerinin derinliklerinde hep Rusya’nın bir parçası” olduğunu söyledi. Putin parlamentodan Kırım’ın Rusya’yla birleşmesi kararına da destek olmalarını istedi.

Kırım’da geçtiğimiz Pazar günü yapılan referandumda, seçmenlerin %97′si Ukrayna’dan ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Kırım referadum sonucu doğrultusunda Rusya’ya ilhak başvurusunda bulunmuştu.

Avrupa Birliği ve ABD oylamayı yasadışı olarak nitelerken, Rusya’ya yaptırım uygulama kararı aldı. Rusya ise yaptırımlara aynı şekilde karşılık vereceğini açıkladı.

Kırım’ı bağımsız bir devlet olarak tanıdığını açıklayan ve Kırım’ın ‘Rusya’ya ilhakini onaylayan Putin, Ukrayna’da yaşananları ‘radikallerin yarattığı kaos’ olarak niteledi.

Kırım’ın hep Rusya’nın parçası olduğunu belirten Putin, Pazar günü yapılan referandumun ‘fazlasıyla ikna edici’ olduğunu söyledi.

Rusya lideri, Kırım halkı ‘bu tarihi adaletsizliğe katlanmak zorunda değil”, “Kırım halkı açık ve ikna edici bir şekilde iradesini açıkladı. Rusya ile birlikte olmak istiyorlar” dedi.