Psikologlara göre artık birlikte yaşamak ve çocuk sahibi olmak yetmiyor. Peki iyi evliliğin sırrı nedir?

Cuma, 14 Şubat 2014 11:55

Psikologlar son 3 asırda evlilik kavramının şekil değiştirdiğini boşanma oranları artsa dahi evliliklerin aynı evi paylaşıp çocuk yapmanın ötesinde insanların kendi benliklerini bulmalarına yardımcı olan hayat arkadaşlıkları haline gelerek geliştiğini söylüyorlar. İnsanlar artık evliliği hayatlarında önem verdikleri unsurlarda örneğin kariyerlerinde, psikolojik ihtiyaçlarında ve kişisel gelişimlerinde destek olacak bir müessese olarak görüyorlar. İllinois’de bulunan Northwestern Üniversitesi profesörü Eli Finkel yaptıkları araştırmadan çıkarımlarını Amerikan Bilim Gelişim Kurumuna anlattı.

Finkel “1800′lu yıllarda aşk evliliği tamamen bir saçmalıktı. Bu, insanlar evlilikten sevgi beklemiyordu anlamına gelmiyor ama evliliğin amacı bu değildi. Şimdi ise çağdaş evliliklerde insanlar evliliklerinde kendilerini bulmayı, kariyerlerini devam ettirirken kişisel gelişimlerinde de evliliklerinden destek almayı istiyorlar” diyor

Finkel evliliğin ilk ortaya çıkışındaki ihtiyaçlar, yani bir barınak, fiziksel güvenlik ve yiyecek gibi unsurlar modern toplumda artık evliliğin temel fonksiyonu değil diyor. Modern toplumlar da artık kadın da eve ekmek getiriyor ve evlilikten beklenti artık sevgi, mutluluk ve refakat halini aldı diyor.

Finkel “Günümüzdeki evlilikler geçmişteki evliliklerine göre çok daha iyi evlilikler. Ama sorun şu ki artık evlilik çok daha zor. Evlilik bağını oluşturabilmek için çok daha fazla uğraş vermek gerekiyor çünkü evliliğin psikolojik ihtiyaçları eskisine göre çok daha fazla.” diyor. Finkel ayrıca “Evliliğe vakit yatırımı ve duygu yatırımı yapmak gerekiyor, bunun yanında ilişkilerde becerikli olma, kişikler arası uyuşum gerekiyor” diyor.

Finket diğer evlilik şekillerinde çiftler ilişkilerine yeterince vakit yatırımı yapmıyorlar, psikolojik yatırım yapmıyorlar eşlerinin kendisini ifade etmesine yardımcı olmuyorlar, ve bu evliliklerde boşanma oranları yüksek oluyor diyor.

Uzun çalışma saatleri ve modern yaşamın gerekleri bu duruma yardımcı olmuyor diyen Finkel “Günümüzde evlilikten beklenti, insanların kişisel gelişimlerini sürdürdükleri, benliklerini keşfetmeye çalıştıkları hayat yolunda kendisine yardım edecek hayat arkadaşlarıdır” diyor.

Finkel modern evliklerin formülünü “Eşiniz sizi gerçeketen tanımıyorsa, kim olduğunuz bilmiyor ve anlamıyorsa artık iş yürümüyor. Bunun için de eskiye nazaran çok daha fazla vakit ve duygusal yatırım gerekiyor” diyerek açıklıyor.