Protocinema’nın yeni projesi: ‘Kütüphanede Yangın Var’

Çarşamba, 16 Nisan 2014 15:36

Kütüphanede Yangın Var

Sizi yine Karaköy’de bir sergiye götürmeye niyetliyiz.

Protocinema’nın yeni projesi ‘Kütüphanede Yangın Var 1(c): Glyph’lerin Peşinde’ sizileri ilginç bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

Bu sergiyi kaçırmayın çünkü; kitaplar, filmler, filmlerden objeler ile üç boyutlu bir yazıcıyı, edebiyat, sanat ve performansla bir araya getiriyor.

Basın bülteninden;

The Library is on Fire ekâsının biçimini arayan bir yaratığın bilişsel, etkisel ve fiziksel maceralarını izliyor. Bu çalışma İstanbul’da Haunting Glyphs adı ile metin ve imge arasındaki bölgede bir dil arayışına devam edecek. Charles Arsène-Henry ve Dominique Gonzalez-Foerster tarafından yazılan ve programlanan bu araç, 3 boyutlu bir yazıcının işlevlerini edebi bir makina olarak kullanarak tuhaf bir poster biçiminde bir meta-kütüphane salgılayacak.The Library is on Fire yakında kurulacak olan LUMA Foundation sanat ve araştırma merkezinin temel öğelerinden birisi.

dinner_noire_room_small088

Charles Arsène-Henry 2009 yılında spekülatif araştırma ajansı White Box Black Box’ı kurdu. Londra’da Architectural Association’da Shapes of Fiction (Kurgunun biçimleri) adlı dersi veriyor ve The Library is on Fire‘ın da fikrini geliştiren o. Son yayımladığı metin: Nemo Floressas Achab Crash.

Tristan Bera, 1984 Fransa doğumlu, Paris’te yaşıyor. çalışması farklı format ve medyalardaki sinema ve edebiyat göndermeleri üzerine kurulu. 2010′dan beridir Dominique Gonzalez-Foerster ile beraber sergiler, filmler, fanzinler ve performanslar yapıyor. Bu ikili 2011′de Human Valley: Zurich Kunsthalle’de bir yıllık scenotope, Zürih; ve Torpille Valley, Farouche feline, Vertige, Gradiva ve Lago Monaco-Visconti karakterlerinden oluşan bir fanzin sundu. 2012′deki çalışmalar ise, The 121st Night etkinliği, Protocinema, Istanbul; ve Gonzalez-Forester and Ari Benjamin Meyers ile peer-to-gynt. Bera’nın film çalışmaları The Magic Skin, 2011, ve Belle comme de jour, 2012, Art Unlimited, Art Basel, ve le rayon noir, 2013, The Library is on Fire 1(b): Haunted Glyphs, The LUMA Foundation, Arles, France.

 

Dominique Gonzalez-Foerster Paris ve Rio de Janeiro’da yaşıyor ve çalışıyor. Kişisel sergileri arasında: Pavillon d’argent, Jan Mot, Mexico City, Belle Comme le jour, Art Unlimited, Basel, ve Return to Noreturn, Esther Schipper, Berlin, 2012; T.1912, Guggenheim Museum, New York (2011); chronotopes & dioramas, Dia Art Foundation, New York (2009); TH.2058, Turbine Hall, Tate Modern, London (2008); Nocturama, Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y Léon (MUSAC) (2008); Expodrome, Musée d’art moderne de la Ville de Paris/ARC (2007); Multiverse, Kunsthalle Zürich (2004); ve Dominique Gonzalez-Foerster -Prix Marcel Duchamp, Centre Pompidou, Paris (2002) var. Gelecek sergisi, 14 Mart -31 Ağustos 2014, Palacio de Cristal, Parque del Retiro, Madrid.

dinner_noire_room_small015