Protestolar sonuç verdi, başbakan istifa etti

Pazartesi, 9 Aralık 2013 10:14

Tayland’da günlerdir süren hükümet karşıtı eylemler sonuç verdi. Eylemler karşısında geri adım adan Tayland Başbakanı Yinglak Şinavatra parlamentoyu feshettiğini ve yakın zamanda ülkede seçime gidileceğini açıkladı.

Parlamentoyu feshetme kararı sonrası televizyonda halka seslenen Başbakan Şinavatra, “Hükümet can kaybı yaşanmasını istemiyor” dedi. Protesto eylemlerinde şimdiye kadar 5 kişi hayatını kaybederken, 289 kişinin yaralandı.

Muhaliflerin lideri ise protestoların devam edeceğini açıkladı. Muhalefetin asıl isteği seçime gitmek yerine, Başbakan Şinavatra’nın iktidarı halk konseylerine devretmesi. Muhalif liderler yaptığı açıklamada, ”Başbakan Şinavatra’nın geçiş hükümetinin liderliğini yapmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Tayland’da ana muhalefet partisi Demokrat Parti’nin parlamentodaki milletvekilleri dün toplu olarak istifa etmişti.

Hükümeti gayrimeşru olarak gördükleri için bu kararı aldıklarını söyleyen parti sözcüsü Çavanond Intarakomalyasu, “Artık halk tarafından tanınan bir organ olmaması nedeniyle” partisinin bundan sonra mecliste çalışamayacağını belirtmişti.

Tayland’da 2006′da yapılan askeri darbeyle devrilen eski Başbakan Thaksin Şinavatra’nın kız kardeşi olan olan Yinglak, ülkede 2011 yılında düzenlenen, uluslararası gözlemcilerce özgür ve adil olarak nitelenen seçimi açık farkla kazanarak hükümeti kurma hakkını elde etmişti. Tayland Başbakanı Şinavatra, seçimlerde tekrar aday olacağını da belirtti.

 

Tags