Prof. Okan Tüysüz: “Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüllerini duyuyoruz”

Çarşamba, 27 Kasım 2013 13:51

Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi yakınnlarında bu sabah meydana gelen 4.7 şiddetindeki deprem korkuttu. Depremin ardından NTV erkanlarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Okan Tüysüz ”Bugünkü depremin işaret ettiği önemli bir şey, fayın aktif olduğu ve önemli bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğudur ” dedi ve ekledi: “Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüllerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz…”

Prof. Okan Tüysüz deprem ile ilgili açıklamaları:

“Marmara Denizi ve onun içinden geçen Kuzey Anadolu fayı; 17 Ağustos 1999 depreminden sonra çok defa dile getirdiğimiz gibi deprem beklentimiz olan bölgelerden birisi.  Bu fay, İzmit Körfezi’nden çıktıktan sonra Adalar önünden geçiyor ve doğuya doğru uzanıyor. Ve bugün üzerinde deprem gerçekleşen bölgeden geçtikten sonra karaya çıkıyor. Bu bölgede büyük bir depremin olma beklentisi defalarca dile getirildi. Bu açıdan, bugünkü depremin işaret ettiği önemli bir şey, fayın aktif olduğu ve önemli bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğudur.

Bu sabah 05.00 civarlarında biraz küçük depremler yaşandı, Daha sonra 4.7′lik deprem ve ardında giderek küçülen bir deprem dizisi ölçüldü. Bu açıdan başka bir depremin öncüsü olduğu gibi bir yoruma gitmek doğru değil. Yapılacak şey Marmara çevresinde 7’nin üzerinde bir depreme hazırlıktır. Büyük bir depremin ayak seslerini veya öncüllerini duyuyoruz gibi ama ne kadar zaman sonraki depremin habercisidir bunu bilemeyiz.Bu orta büyüklükte bir deprem ama bunun oluştuğu fayın üzerindeki deprem beklentimiz hala sürüyor. 4.7’nin bir şeyi tetiklemesi söz konusu değil ama bu fayın üzerindeki hareketliliğin beklentilerimizin gerçek olduğunu hatırlatması açısından önemli.

Tags