Princeton Üni. araştırması: “Facebook 2017’de kullanıcılarının %80’ini kaybedecek”

Cumartesi, 25 Ocak 2014 14:19

Facebook’un sonu bu sefer gerçekten geliyor mu? Princeton üniveristesinin yaptığı araştırmaya göre 2 yıl içinde Facebook, kullanıcılarının %80′ini kaybedecek. Peki bu araştırmaya Facebook ne dedi? İldem Wilson’un bu haftaki yazısında okuyun.

Princeton Üni. araştırması: “Facebook 2017’de kullanıcılarının %80’ini kaybedecek”

2006 yılında Facebook adındaki sosyal paylaşım sitesine ilk giriş yaptığımda bir expat olarak beni en çok sevindiren şey Türkiye’deki eski arkadaşlarımı bulabilmekti. Hafızamın derinliklerinde ilk okuldaki en iyi arkadaşımın soyadını hatırlamaya çalışarak, eski sevgilime “poke” yaparak ve o zamanlar “İldem is…” şeklinde olan durum güncellemesine 5 adet filan sıkıcı smiley’den birini seçip koyarak ben de herkes gibi saatler geçirmiştim.

Facebook kurulalı neredeyse 10 sene oldu (4 Şubat 2004). Herkes bulmak istediği herkesi buldu; dayısını, halasını, görümcesini listesine aldı; kah ‘single’ oldu, kah ‘complicated’ oldu; bir bakmışsınız ‘married’ oldu. Düğün fotoğraflarını, balayı fotoğraflarını, bebeğinin fotoğraflarını, tatil fotoğraflarını paylaştı. Facebook’tan bir FarmVille rezaleti geçti! Fotoğrafların altına en samimiyetsiz yorumlar yapıldı; “Burcucuğum çok güzel çıkmışsın” fenomen oldu. Siyaset kavgaları yapıldı, zıt görüşteki arkadaşlar tahammülsüzce arkadaşlıktan çıkartıldı. Güncellemelerde isim vermeden laf sokuldu, yalakalık yapıldı, görmezden gelinildi, kıskanıldı, bazen gerçekten beğenildi, yani insana dair herşey ve daha fazlası 10 senede Facebook adlı sanal ortamda yaşandı. Bir kaç sene önce yayınladıkları reklam filminde anlatmaya çalıştıkları gibi, Facebook aslında“This is a chair”’di. Facebook’ta yaşananların hiç biri Facebook’un suçu değildi.

Son bir iki gündür ise tüm dünyadaki gazete ve haber sitelerinde bir haber herkesin dikkatini çekiyor. Princeton Üniveristesi’deki bir grup araştırmacı Facebook’un 2017 itibarı ile kullanıcılarının %80’nini kaybedeceğini söyledi. …

Ildem Wilson’un yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.
iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ
Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr