Prenses’in başı yolsuzluk ile dertte!

Perşembe, 4 Nisan 2013 12:28

8188545İspanya’da Kraliyet ailesinin başı yolsuzluk davasıyla dertte. Kral’ın küçük kızı Prenses Cristina, kocasının yargılandığı davada ifade vermek için mahkemeye çağrıldı. Prenses, 27 Nisan’daki ifadesinden sonra Prenses, dava sanıkları arasında yer alabilir.

14 yıl önce düğün töreninde çekilen görüntülerdeki mutlu halinden bugünlerde eser yok, çünkü kocasının yargılandığı yolsuzluk davası nedeniyle bugünlerde onun da başı dertte.

Prenses Cristina’nın eşi Naki Urdangarin, 2004-2006 yılları arasında yöneticiliğini yaptığı vakıf aracılığı ile kamuya ait 8 milyon euro’yu zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Özellikle spor organizasyonları ile tanınan Noos Enstitüsü Vakfı’nın sahte fatura kullandığı ve vergi kaçırdığı iddia ediliyor.

47 yaşındaki Prenses Cristina’nın ismi daha önce dava ile ilgili gündeme gelmemişti.

Ancak hakim Castro, geçtiğimiz günlerde Urdangarin’in ortağının emaillerini inceledikten sonra Prenses’i ifadeye çağırdı.

Hakim, Prenses’in imajının kamu ihalelerini almada kilit rol oynadığı ve herkesin yargı önünde eşit olduğunu göstermek için Prenses’in ifade vermesi gerektiği görüşünde.

2011 yılında başlayan yolsuzluk davası nedeniyle sarayın imajını korumak için damadın aile fotoğraflarında yer almamasına karar verilmişti.

Ancak Kraliyet ailesinin başını ağrıtan skandal, İspanya sokaklarında şaşkınlık yaratmış değil.

Prenses 27 Nisan’da mahkemede ifade verecek, savcılık sorgusunun ardından prensesin davanın sanıkları arasında yer alma olasılığı büyük.

Tags