Prens Charles’ın Mektupları: Bir Dırdırın Anatomisi

Salı, 19 Mayıs 2015 12:11

İngiltere, Galler Prensi Charles’ın “Siyah Örümcek” adı konulan mektuplarını konuşuyor. İngiliz Guardian gazetesinin 10 yıldır yayınlanması için yasal bir savaş verdiği mektuplar sonunda yayınlandı ama herkes farkında ki mektupların yayınlamış olması, mektupların içeriğinden daha ilginç. Zira Prens Charles’ın mektupları hükümete bir takım sıkıcı konularda çekinik tavsiyelerden ve biraz da emekli dırdırdan öteye gitmiyor.

Guardian gazetesi 10 yıl süren enformasyon özgürlüğü davasını kazandı ve Prens Charles ile İşçi Partisi hükümeti arasında bundan 10 yıl önce yapılmış olan yazışmaları yayınlandı. İlk defa Guardian yazarı Rob Evans tarafından enformasyon özgürlüğü yasası çerçevesinde yayınlanması talep edilen mektuplar, Galler Prensi’nin dönemin hükümetine yazdığı tavsiyeleri içeriyor. Tahtın veliahttı olan kraliyet ailesi üyelerinin seçilmiş hükümetleri etkilemeye çalışması ve siyasete yön vermeye çalışması İngiltere anayasasına aykırı. Bu yüzden Prens Charles’ın bu mektuplarda ne dediği, hükümeti nasıl etkilemeye çalıştığı yıllardır spekülasyon konusuydu. Tüm İngiliz basının merakla beklediği o gün geldi ve mektuplar açıldı.

Ancak mektupların içeriği sanıldığı gibi Prens ve Blair hükümeti arasındaki entrikaları ya da Monark’ın el altından devlet yönetimini nasıl manipüle ettiğini ortaya çıkarmaktan ziyade, Prens Charles’ın çevre, mimarı, gıda ve tarım, alternatif tıp gibi konularda endişelerini son derece kibar ve hatta ezik bir dille Başbakan’a bildirme çabası olduğu ortaya çıktı. Mektuplardan birinde Prens, Irak’ta savaşan ordunun kullandığı Lynux helikopterlerinin kullanışsız olduğunu belirtiyor ve ordunun güç şartlar altında çalıştığını hatırlatıyor. Mektupların arasında en çok konuşulan bu, ama o mektup da Prens’in kaygılarını ilettiği ve dayatma ya da baskı yapmadığı bir mektup. Karşılığında da Blair’dan kibarca baştan savıcı bir cevap alıyor.

PrensCharlesPrens Charles’ın mektuplarının yayınlaması olayı bu yüzden mektupların içeriğinin önünce geçti. Daha çok Guardian gazetesinin Kraliyet’e karşı kazandığı bir yasal savaş olarak öne çıkıyor. Muhafazakar partinin göreve gelmesi enformasyon özgürlüğü yasası değişti ve bu yazışmaların artık yenileri yayınlanamıyor. Üstüne üstlük bu enformasyon yasasını çıkartan Blair’in kendisi bile bu yasayı çıkarmaktan dolayı çok pişman olduğunu söylemiş ve “naif ve aptalca davrandım” demişti. Mektupların yayınlanmasının ardından şimdi çok başka yorumlar da yapılıyor. Prens Charles’ın yıllardır şişirilen bu mektup davasından, zararlı yerine karlı çıkacağı tahminler arasında. Sarayda oturup keyif çatmak yerine, ülkesini ilgilendiren bir takım konularda kaygılı olması, elinden geldiğince hükümete bu kaygılarını bildirmeye çalışması kötü niyetli olarak görülmüyor. Bu mektupların Prens Charles’ı halkın gözünde çok daha sorumlu ve saygın göstereceği konuşuluyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 217. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play