Prada’yı bırakın şeytan giysin, çocuklar değil!

Çarşamba, 5 Kasım 2014 14:36

Türkiye’de bir taraftan kırsalda henüz çocuk yaştaki kızların evlendirilmesi yani “çocuk gelin” sorununa çözüm aranırken, ne yazık ki kentsel toplum da başka bir aymazlığın içinde boğuluyor. Kırsalda kız çocukları daha oyuncakları ile oynarken gelin olmaya zorlanıyor, kentlerde ise “eğitimli ve yüksek gelirli” olarak tanımladığımız kesimler kendi materyalist zaafları uğruna çocuklarının tüketim kültürü tarafından istismar edilmesine göz yumuyorlar.

En son popüler bir giyim markasının reklam filminde kullanılan çocukların makyajlı halleri, cinsellik içeren reklam sloganları bu soruna iyi bir örnek oldu. Söz konusu reklam küçücük çocukları birbirleri ile flört eden üniveriste öğrencileri gibi göstermekle kalmadı, üstü başı ile saygı kazanmaya çalışmak gibi bir zavallılığın da reklamını yapmış oldu. Türkiye gibi zengin ile fakir arasındaki farkın uçurum olduğu bir ülkede, ilköğretim çağındaki çocuklara, yeni ceketin ile övün, eski ceketini giyinmeyi reddet mesajı veren reklam neyseki henüz tamamen aklını yitirmemiş, duyarlı insanlardan gerekli tepkiyi gördü ve sonuç olarak reklamda düzenlemeye gidildi.

Çocukların metalaştırılmasi tabii ki sadece Türkiye’de yaşanmıyor. En son Ingiltere’de de Primark mağazalarındaki 12 yaşın altındaki kız çocuklar için satılan iç çamaşırlarının yetişkin kadın iç çamaşırları gibi seksapeli ön plana çıkaran modelleri şok yaratmıştı. Çocuk bikini üsterine sünger dolgu eklenmesi ve üzerinde seksüel çağrışımlı sloganlar yazan şortlar da tepki görünce Primark özür dileyip bu ürünleri satıştan kaldırdı. Fransa’da ise televizyon kanallarında yayınlanan çocuk güzellik yarışmaları geçen seneye kadar halen devam ediyordu. 3-4 yaşındaki kız çocukları, saçları kuaförden çıkmış, minik yüzleri full makyajla kaplı ve hatta bronzlaştırıcı sürülmüş halde anne babalarının hırsı uğruna birbirleri ile yarışıyorlardı. Fakat 2013 yılında Fransız hükümeti bu yarışmaları yasakladı. Bu tür yarışmalar ABD’de ise en korkunç halleri ile halen devam ediyor.

Popüler kültürün son yıllarda en çok konuşulan ismi Kim Kardashian da çocuğunu kendi zaaflarına kurban edenlerden. Henüz 1,5 yaşındaki kızı North West’i defilelerde yanında götüren Kim Kardashian ve eşi Kanye West minik bir bebeğe dar deri pantalon ve zincirli deri ceket işkencesi yaşatmakta bir sakınca görmediler. Henüz alt bezi ile gezen minik North’un o dar deri pantolon içinde, patlayan flaşların altında ağlaya ağlaya Balenciaga defilesi izlemek zorunda kalması içler acısıydı. Nitekim Kim ve Kanye bu konuda eleştirildiler. Ama Kim Kardashian nefret edilmeye alışkın ve eleştirilmiş olması bebek North’u, Kardashian Kids markasının reklamı için kullanmaktan vaz geçeceği anlamına gelmiyor.

Hazırlayan: İldem Wilson

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play