Poyraz Karayel’in Drama Queen’i Ece Özdikici: “Aşk İnsanı Tamamen Değiştirilebilir”

Pazar, 10 Ocak 2016 11:48

GİZEM MERVE KABOĞLU

Poyraz Karayel ödül ve başarılarla dolu 1. yaşını doldururken dizinin entrika kraliçesi, Songül Umman’ı Ece Özdikici ile diziyi, oyunculuk kariyerini, aşka ve hayata bakışını konuştuk. Dizide çocuk sahibi olamayan kocasını kandırarak başka birinden çocuk yapan, kocası tarafından öldürülmeye çalışılan son olarak eşine kiralık sevgili tutarak boşanma bahanesi yaratan Songül ile role hayat veren Ece’nin arasında tam anlamıyla uçurumlar var. Ekranda gözyaşlarıyla gördüğümüz güzel oyuncu röportajda güler yüzüyle bizi şaşırttı. Ece’yi daha yakından tanımak ister misiniz?

Oyuncu Olmayı Tüm Hücrelerimle İstedim

 Güzel sanatlar lisesinde resim bölümünden hangi rüzgar sizi oyunculuğa attı?

 Oyuncu olmayı isteyerek doğdum diyebilirim. Tüm hücrelerimle en çok istediğim şey buydu. İzmir’de oyun izlerken boğazım düğümlenirdi. Çok etkilenirdim, istek duyardım ve oyuncu olamamaktan korkardım. Süper Baba izlerken, içerdim onu. İçmek olarak benzetme yapıyorum. Nasıl iyi gelirdi bana onu anlatmaya çalışıyorum. Şükürler olsun ki, oyuncuyum. Fazla yüksek ve duygusal bir karakterim var sanırım. (Gülüyor) “Resim okumayı ise resme olan yeteneğim ve sevgim nedeniyle lisede seçtim. Yaptığım en doğru şeylerden biri gerçekten. Şu anda kendimi resim konusunda da donanımlı ve yetenekli görüyorum. Bir sanatçının tek bir sanat dalına yoğunlaşmasını kendisi için büyük bir tuzak ve hatta kendini içine koyduğu hapishane olarak görüyorum.

Bir de film ve drama yüksek lisansı var… Oyunculuk dışında yazarlık veya kamera arkası gibi meraklar var mı?

Evet, şu ara Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama programında yüksek lisansımı bitirme aşamasındayım. İleride ne olacağı bilinmez ama şimdi için cevap verirsem profesyonelleşmeyi düşündüğüm alanlar değil. İşimin bir başka tarafı ve boyutu olduğu için öğreniyorum sadece.

Arkadaşlar Arasında Ona “Bir Yandan” Diyorlar

Çevrenizden hiperaktivite duyumları alıyorum, yerinde duramaz mısınız, komik anılar var mı sabırsızlıkla ilgili?

Arkadaşlarımın arasında benim adım “Bir yandan” Yani bir iş yaparken, bir yandan da başka bir iş yaparım (Gülüyor) Yakın arkadaşlarımın çoğu benim gibi. Zararından çok faydasını gördüm. Onların da benim gibi olması bana daha çok şeyi yapabilme enerjisi veriyor. Bir araya geldiğimizde çok şey konuşuyoruz, çok dertleşiyoruz, çok öğreniyoruz, çok üretiyoruz. Daha ne isterim ki… Tüm yaşam enerjimi buradan alıyorum. Hiperaktif olmak gibisi var mı? (Gülüyor)

Piyano dersi aldığınızı duydum, rol aldığınız projelerde böyle bir sürpriz görebilir miyiz?

Ben çok isterim. Şu an oynadığım Songül karakterinin piyano çalması ancak bir rüya sahnesinde olur. Korku dolu bir rüyada Songül piyano çalar. (Gülüyor) Düşününce komik geldi. Ama başka bir projede bunu değerlendirecek bir rol ya da bir sahne olmasını tabii ki isterim. Neden olmasın?

Songül’ün Yerinde Olsam Ben De Kocama Sevgili Bulurdum

Başkasından çocuk yapan, kocası tarafından öldürülmeye çalışılan ve en sonunda kocasına sevgili bulan bir kadın… Siz Songül’ün yerinde olsanız neler yapardınız?

Böyle sorulara cevap vermek benim için ne kadar zor, inanmazsınız. Kendimi Songül’ün yerine koyuyorum ve düşünüyorum. Hangi şartta kocam yerine başkasından çocuk yapardım? Buna cevap bulamadım. Yapmazdım. Çocuğumun olmayışını kabullenirdim. Evlatlık alma hayalimi gerçekleştirirdim. Hangi şartta kocama başka bir kadın bulurdum? Boşanmak istediğim halde, peşimi bırakmayan bir kocam olsaydı, gönlü başkasına kaysın diye bunu yapabilirdim sanırım. Songül’ün durumunda can sağlığı tehlikesi söz konusu. O her şeyi yapar.

Songül aslında kötü bir kadın değil, aşk ve tutku insanı ne kadar değiştirebilir?

Aşk ve tutkunun insanın karakterini tamamen değiştirebileceğini düşünüyorum. Öyle ki tutkulu birisi duygu durumuna saplantıyı da ekleyince iş cinayet işlemeye kadar bile gidebilir. Yaptığın her şey için kendini çok haklı bulabilirsin. En olmayacak şeyi yapmak için düşünmeden davranırsın. Aklı yitirdiğin yerde tutku var. Korkunç tehlikeli.

Sizin aşık olduğunuzda yaptığınız en büyük delilik nedir?

Vizesiz başka bir ülkeye gidebileceğimi düşündüm. Kapıda anlatırsam beni anlarlar falan. Ne kadar komik ve saçma! Akıl kalmıyor… (Gülüyor)

Poyraz Karayel kısa sürede fenomen olan bir iş. Bunda elbette Oğuz Atay’ın da payı var, siz de çok okuyan birisiniz duyduğum kadarıyla. Başucu kitaplarınız içinde Oğuz Atay’a yer var mı, kimler var o listede?

Evet var. Ayrıca yerli yazarlardan Elif Şafak, Hakan Günday, Aziz Nesin ve Ayşe Kulin’i takip ederim. Yabancı yazarlardan da döner döner klasikleri okurum. Özellikle Balzac.

Ceyda Umman, Songül Umman… Rol aldığınız iki karakterin de soyadının Umman olması ilginç bir tesadüf. Kadere inanır mısınız? Böyle küçük tesadüfler olur mu hayatınızda?

Böyle tesadüfler çok olur. Hemen de anlam çıkarırım. Üzerine düşünürüm. Bundan nasıl bir anlam çıkarmalıyım? Umman denizi beni çağırıyor sanırım! (Gülüyor)

Atatürk’e Sarılıp Ağlamak İsterdim

Haydi biraz varsayımlar üzerinden gidelim. “ Bu rolü ben çok iyi oynardım keşke bana gelseydi” dediğiniz bir rol oldu mu?

“True Romance” filmindeki kadın karakteri oynamayı çok isterdim.

Tüm zamanlar içinden birini karşınıza alıp konuşma şansınız olsa, kiminle görüşmek ve ona ne söylemek istersiniz?

Mustafa Kemal Atatürk. Sarılır, ellerini tutar, öperdim. Ağlar, ağlardım. Suçluluk, gurur, mahcubiyet, merak hepsini beraber yaşadığım garip bir an olurdu.

Şu an dünyada değiştirmek istediğiniz tek bir şey söyler misiniz?

İnsanların vicdansızlığını değiştirmek isterdim. O zaman acılar da biter, eşitsizlik de.

Kimse Bilmiyor Ama Onun Bir Markası Var!

“Hakkımda bu bilinmiyor” dediğiniz bir hobi, özellik, merak vb. bilgi paylaşabilir misiniz?

Takı yapmayı ve bez çantalar dikmeyi çok seviyorum. “On The Clouds” isimli bir markam var ama üzülerek belirtiyorum, üzerine çok düşemiyorum son zamanlarda. İlk fırsatta tekrar ilgileneceğim. Yapacağım!

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 251. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play