Popüler Müziğin Son Umudu: Adele

Pazar, 29 Kasım 2015 23:00

İLDEM WİLSON

İngiliz pop şarkıcısı Adele’in yeni albümü “25” geçen hafta içinde 2,5 milyon satış rakamına ulaşarak tarihi bir rekor kırdı. Bu rekor satışta albümün internetten yayınlanmamasının da rolü var ama Adele’in başarısı sadece parlak bir satış rakamı olmanın ötesinde pop müziğini son yıllarda düştüğü kötü yoldan kurtaracak bir umut gibi.

Cinselliğin pop müziğin pazarlama araçlarından biri olduğu gerçeği pop müziğin kendisi kadar eski. Eskiden bu durumu Whitney Houston’lar ve Michael Jackson’larla dengeleyebiliyorduk. Son yıllarda ise terazinin öteki tarafına koyacak pek bir ağırlığımız kalmadı. Eskinin aksine pop müzik yapan şarkıcıların hemen hepsi artık tek bir kulvarda yarışıyor. Bu kulvar biraz müzik, biraz yenilik, biraz trend değil; sadece cinsellik halini aldı. Müzik videolarında ise kim daha ileri gidecek yarışı hakim. Bunun yarattığı rahatsızlık cinselliğe olan alerjiden değil, artık aynı temadan sıkılmış olmaktan kaynaklanıyor.

Dünyaca ünlü pop yıldızları Beyonce, Nicky Minaj, JLo, Rihanna ve Shakira gibi pop şarkıcılarının son yıllarda çektiği her videoyu acaba bu defa ne kadar ileri gittiler diyerek izledik. Müzik ise tamamen soft porno videoların bahanesi haline geldi. Leotardlı sahne kostümleri ile yapılan twerk danslarını izlemekten kör olmak üzereydik ki, Adele 5 yıl aradan sonra yeni albümüyle pop müziğin ne olduğunu bize yeniden hatırlattı.

İki üç yıl önce pop dünyasında yaşanan Miley Cyrus depreminden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Kayışı kopmuş bir cinselliğin anlamsızca vurgulandığı, yüzümüze çarpıldığı bu dönem tüm hızıyla devam ederken Adelle bize “Hello from from the other side” dedi. Uzun zamandır unuttuğumuz pop baladı tarzını geri getiren Adele’i dinleyip videosunu izleyince, son bir kaç yıldır pop sektörünün yaratıcı bir krize girip nasıl zıvanadan çıkmış olduğunu daha net görebiliyorsunuz. Artık bir yerinde muhakkak bir miktar twerk geçmeyen bir klip düşünemez hale gelmişken Adele çıkıp siyah beyaz klibi ile sadece sesini dinleterek bizi 90’ların pop günlerine geri götürdü.

Kuzey Londra’de zorluklar içinde büyüyen Adele, Etta James, Ella Fitzgerald, Roberta Flack gibi efsane sesleri dinleyerek, onların etkisinde şarkı söylemeye başladı. Adele’in sesini dinlerken arkada sanki bu dev isimlerin de seslerini duymak mümkün. Adele ilk albümü “18’” henüz 18 yaşındayken çıkardı ve bu albüm ile İngiltere’de bir numaraya kadar yükseldi. Daha sonra 21 aldı albümü ile hemen herkesin aşk acısının arka plan müziği haline geldi. Bir haftadır ise tüm dünya Adele’in neredeyse 5 yıldır sabırsızlıkla beklenen 25 adlı yeni albümü ile yatıp kalkıyor. “Hello” şarkısının videosu internette 27 milyon defa izlenerek ayrı bir rekora imza attı. Müzik dünyası Adele’den başka bir şey konuşmuyor.

Kimi eleştirmenler Adele’in yeni albümüne kusur bulamıyor, ama bunun yanında albümü sıkıcı bulanlar ve Adele’in muhteşem sesinin sıkıcı ve tekrara giden şarkılar nedeni ile sıradanlaştığını söyleyenler de yok değil. Rolling Stones Adele’in 25 albümüne 5 yıldızlı bir tam not verirken, Vox sitesi albümü “ilginç değil” olarak değerlendirdi. Guardian ise 25’i tutucu buldu. Eleştirilerin neredeyse tamamı Adele’in daha farklı bir şey denememiş olması yönünde. Hemfikir olunan bir şey daha var ki o da albümün kalitesi ve Adele’in olağanüstü sesi.

 -

 Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 245. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play