Popüler Kültürün Mabedi: Comic-Con Çılgınlığı

Salı, 29 Temmuz 2014 10:20

Türkiye’nin en iyi sinema eleştirmenlerinden Ali Arıkan, dünyanın en büyük çizgi roman fuarı Comic-Con’u Dipnot Tablet okurları için yazdı.

 

Popüler Kültürün Mabedi: Comic-Con Çılgınlığı

Dünyanın en büyük çizgi roman fuarı Comic-Con, Amerika Birleşik Devletleri’nin San Diego kentinde bu yıl 45. kez düzenleniyor. 1970 yılındaki ilk fuara 300 ziyaretçi katılmıştı. Daha Örümcek Adam’ın sekiz yaşını doldurmadığı, Marvel’ın hala yeniyetme bir zıpçıktı gibi piyasayı salladığı, DC’nin oturaklı ve tutarlı politikasıyla her şeyi biraz geriden takip ettiği günlerdi bunlar. Hal böyleyken katılımın sadece 300 kişiyle sınırlı olması da anlaşılır bir durum.

Aradan 45 yıl geçti ve artık zaman değişti. Bu yılki Comic-Con’a 130 bin kişinin katılımı bekleniyor. Katılımcıların da 170 milyon dolarlık harcama yapmaları ve şehre 3 milyon doların üstünde vergi geliri getirmeleri tahmin ediliyor.

Son yıllarda ülkemizde de çok ses getirmeye başlayan Comic-Con’la ilgili birkaç sene önce Twitter’da Türkiye’nin hasbelkader önde gelen gazetecilerinden birkaçı konuşuyordu. Abuk sabuk giyinmiş bir sürü insanın fotoğrafı, süper kahraman kostümleriyle etrafta gezen modellerin görüntülerini filan görünce biri “Gelecek sene ben de gitmek istiyorum” demişti. Sonra suvatın etrafında bir çemberde toplanıp ayaklarıyla birbirlerinin cinsel organlarına muamele yapan şempanzeler gibi “ay ne güzel olur”, “evet, ben de seninle geleyim”, “acaba ne kostümü giysem” gibi sadece kendilerini tatmin eden saçma sapan bir sohbete dalmışlardı. Herkes istediği gibi anlamsız sohbetlerle mutlu olmaya özgür tabii ama burada temel iki yanlış vardı. Birincisi, Türkiye’nin adı duyulmuş köşe yazarları veya gazetecileri değil feriştahları gelse Comic-Con onları sallamaz. Hiçbir uluslararası organizasyonun onları sallamayacağı gibi. İki, Comic-Con’a gazeteci olarak gitmek bir ayrıcalık kazandırmıyor. Herkes aynı zorlukları yaşamak zorunda.

Comic-Con artık dünyanın en büyük eğlence fuarlarından biri oldu çünkü. Çizgi roman piyasasını aştı. Bu yılki program çizgi roman pazarının hala çok büyük bir parçası olduğunu gösterse de, “genre” yani bilim-kurgu, korku, aksiyon, süper kahraman hikâyelerini anlatan dizi ve filmlerin neredeyse en geniş kapsamlı ön lansmanları burada yapılıyor. Çünkü artık geek kültürü denilen bu tür film, dizi ve kitaplar popüler kültürün merkezine oturdu.

Yıllar boyu köşeye atılmış, popüler kültürün en dış çemberinde cüzzamlı gibi boynunu bükmeye zorlanmış bir güruhtu Comic-Con’a gelenler. Ama artık öyle değil. Yine öyle pek çekici tipler olmasalar da artık onların parçası olduğu alt kültür, iyice yaygınlaştı. Her yere dokunuyor artık.

Özellikle Hollywood için Comic-Con paha biçilmez bir fırsat. Firmaların temsilcileri hem yeni ürünlerini konunun meraklılarına tanıtabiliyor, hem de filmlerin en tutkulu takipçileriyle fikir alışverişinde bulunma fırsatını elde ediyor. Araştırmalar, bu organizasyona katılanların çoğunun, hayranı oldukları karakterlerin beyazperdedeki uyarlamalarını henüz vizyona girdikleri ilk hafta seyrettiklerini gösterdiğini ve film yapımcılarının bu insanlarla konuşmaktan büyük fayda sağladıklarını gösteriyor.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

 

 

Tags