Polisten biber gazı öncesi anonslu çözüm: Astımı olan ayrılsın

Cumartesi, 13 Nisan 2013 14:22

polis_gaz_sikacagiz_astimi_olan_ayrilsin_5569Samsun’da önceki gün karşıt görüşlü üniversitelilerin kavgasına müdahale eden polis, biber gazı kullanmadan önce astım, şeker, tansiyon ve kalbi olanların kenara çekilmesi için uyarı yaptı. Gözaltına alınan 42 öğrenci serbest bırakıldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi’deki Eğitim Fakültesi önünde önceki gün bir grup öğrenci imza toplamak için, “Türksüz Anadolu ve Türksüz Anayasa İstemiyoruz” pankartının bulunduğu bir stant açtı. Buna tepki gösteren 40 kişilik karşıt görüşlü öğrenci grubu, standa taş ve soda şişeleri attı.

“ASTIMI, ŞEKERİ OLANLAR KENARA ÇEKİLSİN”
Bazı öğrencilerin yaralandığı olay yerine çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Öğrencilere megafonla dağılmalarını söyleyen Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Güvenç Erdoğan, uyarının dikkate alınmaması üzerine “İçinizde astım ve şeker hastası, tansiyonu ve kalbi olanlar kenara çekilsin” diye anons yaptı. Öğrencilerden bazıları “Niye, diğerlerine ne yapacaksınız” diye seslendi. Polis, kavga eden gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde gerginlik

GAZDAN ETKİLENEN ÖĞRENCİLER HASTANEYE KALDIRILDI
Olaylar sırasında bir polis kolundan yaralandı. Kantinden çıkmayan öğrenciler masa, sandalye fırlatınca güvenlik güçleri, camı kırarak içeri gaz bombası attı. Gazdan etkilenen öğrenciler ve öğretim üyeleri ambulansla OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Üniversitede gerginlik dün de devam etti. Bir grup öğrenci basın açıklaması yaparken, diğer grup ise Cuma Namazı’ndan sonra yürüdü. Gruplar daha sonra olaysız dağıldı.

Önceki günkü olaylarda gözaltına alınan 12′si kız 42 öğrenci, emniyetteki işlemlerinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı.