Polis Taksim Meydanı’na girdi!

Salı, 11 Haziran 2013 08:51

FileTaksim projeleri kapsamında yapılacak olan değişikliklere tepki olarak başlatılan başlatılan Gezi Parkı eylemlerinin 15. gününde polis, bu saat 07.30 sıralarında kalabalık bir grupla Taksim Meydanı’na girdi.

Polis, göstericilere “Lütfen dikkat gezi parkı ve içindekilere kesinlikle dokunulmayacaktır” anonsları yaparken İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Twitter hesabında yapılan operasyonun içeriği hakkında bilgi verdi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu kendine ait twitter hesabından “Gayemiz ;Atatürk heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmaktan itibarettir.Başka bir amacımız yoktu. Gezi Parkı ve Taksim’e kesinlikle dokunulmayacak,sizlere asla dokunulmayacaktır.bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz” mesajlarını attı.

Meydana giren polis, Atatürk heykeli ve AKM’deki pankartları kaldırdı, Türk bayrakları astı. Gezi parkındaki gruba müdahale olmazken polise molotof ve havai fişek atan gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ediliyor.

TOMA alevler içinde kaldı
Taksim Meydanı’nda molotof atan eylemcilere müdahale eden Toplumsal Müdahele Aracı ‘TOMA’ bir anda alevler içinde kaldı. Göstericilerin attığı molotofkokteyli ile alev alan TOMA’yı çevresindeki iki TOMA su sıkarak söndürdür. Ancak TOMA’da büyük hasar gördü.

Vali: Müdahale yok
Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara ilişkin İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik müdahale boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır” denildi.

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Gezi Parkı’nda çevreci bir sahiplenme ile başlayan gösterilerin ulaştığı noktanın milletin derin kaygı ve üzüntülerine neden olduğu belirtildi.

Gezi Parkı’nda ve Taksim’de, ağırlıklı olarak geceleri toplanmaların sürdüğü bildirilen açıklamada, “Mevcut durumun; demokratik tutum ve davranışlarla sürdürülmesinde hiçbir engel, kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, özellikle Atatürk Anıtı’mız ile Atatürk Kültür Merkezi binasını tamamen örten farklı döviz, pankart, afiş, flama ve resimler görünüm olarak toplumsal tepkilere, ciddi eleştirilere ve hoşgörü hudutlarını zorlayan tutumlara sebebiyet vermektedir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, bir kamu binası olan Atatürk Kültür Merkezi’nin adeta işgal altında gibi bir görünüme büründürüldüğü aktarılarak, şunlar kaydedildi: “Bu durum, binanın inşaat mahalli olması nedeniyle buraya zaman zaman giren göstericiler açısından çökme ve düşme risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu münasebetle; ülkemizin imajını dünya kamuoyunda da olumsuz etkileyen, toplumumuzda tepkilere sebebiyet veren, aynı zamanda gezi parkında bulunanların da mesaj ve gayesiyle aslında uyuşmayan, hatta çelişen bu görüntülerin kaldırılmasına karar verilmiştir.

Bu nedenle; Bu sabah saat 08.00’den itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik bir boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır.”

Açıklamada, bu kapsamla sınırlı olmak üzere yapılacak çalışmada güvenlik birimlerine yardımcı olunması, her türlü yanlış anlama ve yorumlara sebebiyet verecek propagandalara itibar edilmemesinin önem arz ettiği vurgulandı.