Polis ekiplerine tekbirli destek

Pazartesi, 17 Haziran 2013 09:21

tophane-290853Gün boyu Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen eylemci gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden polis, bu kez Tophane’de başka bir grup tarafından tekbir sesleriyle karşılandı. Polis, Tophane’de kendilerini alkışlayan gruba “Vatan sana canım feda” şeklinde slogan atarak karşılık verdi.

Saat 21.00 sıralarında Sıraselviler’de toplanan Gezi Parkı eylemcilerinden oluşan bir gruba müdahale eden polis ile eylemciler arasında Tophane’ye kadar kovalamaca yaşandı.

Polisin göz yaşartıcı gaz bombası atması mahalle sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı. Göstericiler ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirirken, Polis Tophane’ye geldiğinde bir grup tarafından alkışlarla karşılandı. Polisin alkışlara karşılığı “Vatan sana canım feda” şeklinde slogan atarak oldu.

Polisin sloganlarına tekbir getirerek karşılık veren Tophaneli grup da bu kez “Polise uzanan eller kırılsın”, “Dik dur eğilme Tophane seninle”, “Tophane sizinle gurur duyuyor” ve “Hepimiz Tayyibin askerleriyiz” şeklinde sloganlar atarak karşılık verdi.

Sloganlar atan grup, göstericileri kovalayan polisle birlikte bir müddet yürüdü. Öte yandan polis kafalarında baret olan iki kişiye kimlik uygulaması yaptı. Bu sırada polis lehine slogan atan Tophaneli gruptan biri bareti alarak yere fırlattığı görüldü. Bunun üzerine bir polis yetkilisi grubun yanına giderek “provakasyonlara gelmeyin” şeklinde uyarı yaptı. Ellerinden baretleri alınan ve sırt çantaları yere atılan biri bayan iki kişi olay yerinden hızla uzaklaşırken, ismi öğrenilemeyen bayanın gözyaşları döktüğü görüldü. Öte yandan Polis Karaköy’de toplanarak yolu trafiğe kapatarak ateş yakan eylemci gruba müdahalesini de sürdürüyor.

Maltepe’de polis aracına taşlı sopalı saldırı

Olay saat 22.00 sıralarında D-100 Karayolu Maltepe 70 Evler Köprüsü Ankara İstikametinde meydana geldi.

Kazlıçeşme’de yapılan “Milli İradeye Saygı” mitinginden dönen içinde 3 polisin bulunduğu Önleyici Hizmetle Şube Müdürlüğü Kartal Büro Amirliğine ait polis aracı yağmur nedeniyle aksayan trafikte kaldı. Bu sırada Maltepe Gülsuyu Mahallesinden yaklaşık 1500 kişilik bir grup eylem yapmak için D-100 Karayolu İstanbul istikametine doğru yürüyüşe geçti.

Trafikte kalan polis aracını gören eylemcilerden 50 kişilik bir grup aracı taş yağmuruna tuttu. Takviye ekip isteyen polisler aracı bırakarak uzaklaştı. Takviyeye gelen polis ekipleri yanan aracı yangın tüpleriyle söndürdü. Olayda 2 polis atılan taşlar nedeniyle hafif şekilde yaralandı. Olayla ilgili çevrede bulunan güvenlik kameraları incelemeye alınırken, olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatıldı.