Polis artık demir kelepçe takmayacak

Pazartesi, 1 Temmuz 2013 10:10

159734_polis-gozalti-kelepce-operasyonEmniyet, alacağı kararla olayların türüne göre renk taşıyacak olan plastik ve kumaş kelepçelere geçiyor.

Demir kelepçeleri kullanmama kararı alan Emniyet, olayların türüne göre renk taşıyacak olan plastik ve kumaş kelepçelere geçiyor. Polis yelekleri de rezistanslı olacak.

Emniyet teşkilatı polisin teçhizatında önemli bir değişikliğe gidiyor. Polis, kemerinden demir kelepçeyi çıkartıyor. Soğukluğu ve ağırlığı ile konuşulan 400 gram ağırlığındaki demir kelepçeler kemerde bir süre dana kalacak ancak daha sınırlı kullanılarak kısa süre sonra ortadan kalkacak. Zaman zaman kullanılan plastik kelepçeler ise polis teçhizatında ve kemerinde daha çok yer alacak. Yeni kelepçeler resmi polisler tarafından artık daha yaygın kullanılacak. Polis ayrıca sağlam kumaştan yapılan kelepçe de kullanacak. Yeni kelepçeler Avrupa’daki gibi olayın türüne göre renkli olacak.

PLASTİK VE POLİKARBON

Avrupa’da kullanılan plastik renkli hafif kelepçeler tercih edilecek. Resmi polislere 30 gram ağırlığında, siyah ya da beyaz renkte ve plastik alaşımlı dayanıklı kelepçe dağıtılacak. Toplumsal ve asayiş olaylarında özellikle kullanılması planlanan yeni kelepçeler tek kullanımlık olacak. Emniyet ilk etapta yaklaşık 2 bin adet alacağı kelepçeleri uygulamayı görmek adına ilgili birimlere dağıtacak.

Emniyetin demir kelepçe yerine kullanmayı planladığı diğer kelepçe ise polikarbon olanlar. Polikarbon kelepçeler de demir olanlarına göre daha hafif olması açısından tercih ediliyor. Bu kelepçelerde yaklaşık 100 gram ağırlığa tekabül ediyor. Emniyet gerekli ön incelemelerin ardından her iki kelepçeyi tamamen kullanıma sokup 1 yıl içinde demir kelepçeyi kaldırmayı planlıyor. Emniyet ikinci planda özellikle kış şartlarının oldukça ağır ve zor geçtiği illerde yeni elbise kullanımına geçiyor.

Edinilen bilgilere göre yine polislerin kullanımı için rezistanslı yelekler alınacak. Polisler elle yeleğin iç ısısını dereceye göre ayarlayacak. Emniyet 1000 adet alacağı yeni yelekleri sonbahardan itibaren 5 kentte deneme amaçlı kullanıp rapor alacak. Buna göre yeni alımlar için ihale açılacak.

Tags