Pistorius ‘taksirle ölüme sebebiyetten’ suçlu bulundu

Cuma, 12 Eylül 2014 12:32

Güney Afrikalı ampüte atlet Oscar Pistorius’un, sevgilisi Reeva Steenkamp’ı öldürmesiyle ilgili davada yargıç, atletin “taksirle ölüme sebebiyet verdiğine” karar verdi.

Pistorius davasına bakan Yargıç Thokozile Masipa, atletin, kız arkadaşı Steinkamp’ı yanlışlıkla öldürdüğüne, fakat kusurlu davrandığına kanaat getirdiğini açıkladı.

Yargıç, dünkü duruşmada, atletin kız arkadaşını “kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet” ile öldürdüğüne dair yeterince delil bulunmadığına hükmetmişti.

safrica-pistoriusİki takma bacakla Olimpiyat oyunlarında Güney Afrika adına yarışmış olan atlet Pistorius, kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı geçtiğimiz yıl sevgililer gününde öldürmekle suçlanıyordu.

Pistorius, Steenkamp’ın elindeki silahtan çıkan kurşunlarla öldüğünü kabul etse de o sırada eve bir hırsızın girdiğini zannettiğini ve sevgilisi Steenkamp’ı hırsız sanarak silahı ateşlediğini söylüyordu.

Atlet bu sabah korumalar eşliğinde Pretoria’daki mahkemeye geldi. Güney Afrika’da ‘kusurlu cinayet’ olarak ifade edilen suç, öldürme niyeti olmaksızın, ihmal sonucu işlenen cinayet anlamına geliyor ve 15 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Hukukçular ise 7-10 yıl arasında bir hapis cezasına çarptırılmasının muhtemel olduğunu belirtiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags