PISA eğitim raporunda 44. olan Türkiye’nin kendini iyi hissetmesi için 3 önemli sebep

Çarşamba, 4 Aralık 2013 12:11

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3 yılda bir yapılan 15 yaş grubu öğrencilerin eğitim performansını ölçen dünyanın en kapsamlı araştırması olan PISA 2012 (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Türkyiye dünya sıralamasında 44. oldu.

Dünya sıralamasında 65 ülke arasında Metematik, Fen ve Okuma Becerisinde ilk 40′a girmeyen Türkiye araştırmanın geneline bakıldığına aslında belirgin bir yükseliş trendinde. İşte Türkiye’nin PISA raporunda kendini iyi hissetmesi için 3 sebep:

1. Dünya sıralamasında Türkiye 44. sıraya yerleşip ilk 40′a girememekten yakınırken ABD de ilk 30′ye giremedi. Türkiye’nin 44. sırada olduğu listede eğitim kalitesi ile dünyanın gözde ülkelerin biri olan ABD 36. sırada yer aldı.

Screen Shot 2013-12-04 at 09.54.06

 

2. PISA raporuna göre Kazakistan, Katar ve Türkiye’nin performansları bir yıllık olarak hesaplandığında Fen dalında 5 puan artışta olduğu görünüyor. PISA araştırmasında  ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın performansında son 10 yılda önemli bir değişim gözlenmezken. Sadece Türkiye’nin son yıllardaki performası incelendiğinde 2006 yılından bu yana belirgin bir yükseliş trendinde olduğu görülebiliyor. OECD kumuda da raporunda özellikle güçlü bir yükselişte olan 25 ülkenin performansını tebrik ediyor. OECD’nin performansini övdüğü ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Screen Shot 2013-12-04 at 09.50.27

 

3. PISA raporunda özellikle altı çizilen bir unsur da rapor sonuçlarının ülkelerin milli gelirleri ile ilişkili olduğu. Listede yer alanan bir ülkenin milli gelirinin yüksekliği o ülkenin listede yüksek seviyelerde yer almasını %21 oranında etkiliyor. Yani milli geliri yüksek ülkeler doğal olarak üst sıralarda yer alıyorlar.  OECD özellikte ölçümlerde bazı ülkelerin sonuçları değerlendirirken milli gelir faktörünü dikkate almasını öneriyor. OECD bu ülkeler arasında Türkiye’yi de gösteriyor.