Pirate Bay’den casusluk karşıtı yazılım

Perşembe, 11 Temmuz 2013 14:59

tpbYasaklanmasına rağmen internetteki varlığını inatla sürdüren BitTorrent devi Pirate Bay, Amerikan istihbarat ağına yakalanmamak için özel bir yazılım geliştiriyor. Pirate Bay’in kurucularından Peter Sunde, özel mesajlaşma uygulaması için destek çağrısı yaptı.

ABD ve Avrupalı ülkelerin kapatmaya çalıştığı ancak her türlü baskıya direnen Pirate Bay, iOS ve Android için özel mesaj uygulaması geliştiriyor.

Heml.is (İsveççe ‘gizli’ anlamına geliyor), ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) gibi devlet kurumları ve internet hizmet sağlayıcıları (IPS) gibi üçüncü partilerin müdahalesini engelleyen bir iletişim uygulaması.

Yazılım ekibi, uygulamanın anasayfasında, “İnternet ve sosyal medya ağları paylaşım ve sosyal bağlantılar için bizlere güç veriyor. Ancak özel yazışmaların kurumların ve hükümetlerin gözleri önüne serilmesi hoşumuza gitmiyor” açıklamasını yaptı.

Pirate Bay kurucularından Peter Sunde, internette yayımladıkları videoda, NSA’nın küresel casusluk programı ‘PRISM’ skandalına değindi ve ABD hükümetinin büyük internet şirketlerinin verilerine erişerek kullanıcılar hakkında bilgi topladığını hatırlattı.

Sunde, “Kimsenin, hatta bizim bile ne yazdığınızı göremeyeceğimiz bir mesajlaşma platformu oluşturmaya karar verdik” dedi.