PEW’ün dini inanç özgürlüğü araştırmasında Türkiye’den endişe verici sonuçlar

Çarşamba, 15 Ocak 2014 15:01

Merkezi Washington’da bulunan PEW Düşünce Kuruluşu‘nun dünya çapında yaptığı din özgürlüğü araştırmasında 2007′den yana dünya genelinde dini özgürlüklerin gerilediği belirlendi.

198 ülkede yapılan araştırmada “devlet kısıtlaması” ve “toplumsal düşmanlık” olarak ikiye ayrıldı. Devlet kısıtlaması puanı, yasalar, politikalar, dini inançlara sınırlama getiren uygulamaları kapsayan 20 kriter ile belirleniyor. Kriterler devletin belirli inançlara yasak getirmesi, din değiştirmenin önüne geçmesi, vaazlara sınırlama getirmesi ve belli inançlara imtiyaz sağlaması gibi uygulamaları içeriyor.

Toplumsal düşmanlık puanı ise şahısların, organizasyon ve grupların üzeriden belirleniyor. Ölçüt olarak din ile ilişkili silahlı çatışma ya da terörizm, mezhep çatışmaları, dine bağlı olarak tehdit ve taciz gibi olayları kapsıyor.

Devlet kısıtlamalarında 10 üzerinden verilen puanlandırmada 6.6 çok yüksek devlet kısıtlaması klasmanına giriyor. Bu klasmanda Türkiye’nin notu 6.4 olarak belirlendi.

Toplumsal düşmanlık puanlandırmasında ise yine 10 üzerinden 7.2 puan “çok yüksek” olarak değerlendirilirken Türkiye bu klasmanda 5.5 ile sadece yüksek klasmanında yer alıyor. Ama hem devlet kısıtlamaları hem de toplumsal düşmanlık alanında Türkiye’de son bir yılda çok ciddi artış olduğu da açıkça görülüyor.

Türkiye’nin özellikle devlet kısıtlamaları puanı hiç de iç açıcı değil. PEW’un websitesinde yayınlanan araştırma sonucunun anlatıldığı makalede nüfusu en yoğun 25 ülke arasında Türkiye’nin son 1 yılda puanını tam bir puan arttıran tek ülke olduğu vurgulanıyor.

Toplumsal Düşmanlık Puanlandırması:

Screen Shot 2014-01-15 at 13.06.45

 

Devlet Kısıtlamaları Puanlandırması:

Screen Shot 2014-01-15 at 11.54.30