Peşmergenin geçişi haftaya ertelendi

Pazartesi, 27 Ekim 2014 10:02

Ağır silahlı 155 kişilik Peşmerge gücü Kobanê’ye pazartesi ya da salı günü geçecek. Irak Şam İslam Devleti’yle (IŞİD) savaşmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki Kobanê’ye gidecek olan 150 peşmergenin geçişi ertelendi. Rudaw haber kanalına göre, ertelemenin sebebi Türkiye ile çözülmeyi bekleyen teknik konular.

Al Jazeera Türk’ün ulaştığı bilgiye göre, ağır silahlı 155 kişilik Peşmerge gücü Kobanê’ye pazartesi ya da salı günü geçecek. Irak’ın kuzeyinden yayın yapan televizyon kanalı Rudaw’a göre ise, peşmergenin Türkiye üzerinden Kobanê’ye geçişinin ertelenmesinin sebebi Türkiye ile henüz çözülemeyen bazı ‘teknik’ konular.

Rudaw’a göre, peşmergenin elindeki ağır silahları bölgede IŞİD’e karşı savaşan YPG güçlerine vermemesi konusunda ABD ve Türkiye’ye garanti verildi.

Kürt Bölgesel Yönetimi’nden bir yetkiliye göre, Peşmergeler Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin kardeşi Sihad Barzani tarafından komuta edilecek. Kürt Yönetimi yetkilisi, peşmergenin Irak’tan ayrılmasından önce birkaç konunun daha çözülmesinin beklendiğini söyledi.

‘Peşmerge en geç salıya kadar Kobanê’de’

Al Jazeera Türk’ün sorularını yanıtlayan Peşmerge Sözcüsü Helgurt Hikmet, Kobanê’ye gidecek Peşmerge gücün 155 kişiden oluşacağını ve peşmergelerin karayoluyla gideceğini söylemişti.

“Biz hazırlığımızı tamamladık, gelecek hafta Peşmerge gücü yola çıkıyor. Tam günü belirtemiyoruz, çünkü o gün gelir, bir aksilik çıkarsa ve gidemezsek olmaz. Önemli olan bu güç yola çıkıyor ve gelecek hafta başında, en geç hafta içinde yola çıkacak. Salıya kadar oraya ulaşmış olacak. 155 kişilik bir ekiptir ve karayoluyla gidecekler. Tam olarak nereden gideceklerini söyleyemem.”

Kaynak: Al Jazeera