Perşembe Sineması Nisan’da SALT Galata’da yeniden başlıyor

Perşembe, 31 Mart 2016 12:05

Perşembe Sineması

Nisan’da SALT Galata’da başlıyor

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan

Perşembe Sineması, dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyatların, düzenlendikleri şehirlere geçici ve kalıcı etkilerinin izini sürüyor.

7 Nisan-23 Haziran

SALT Galata, Oditoryum

 Perşembe Sineması bu yıl, devasa ölçekte uluslararası organizasyonlar olan dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanıyor. Kurgu ve belgesel 24 filmden oluşan program, Nisan-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

İlki 1851’de Londra’da, “Büyük Sergi” adıyla düzenlenen dünya fuarları, başlangıçta tarım, endüstri ve sanat alanındaki gelişmelerin bir arada sunulduğu sergilerdi. Özünde ilerleme fikrine dayalı fuar temaları, zaman içerisinde ulaşım, iletişim, enerji ve uzay gibi yenilik ve gelişime açık alanların yanı sıra barış, çevre ve gıda gibi aciliyet arz eden konulara eğildi. Tarihi dünya fuarlarının çok öncesine, Antik Yunanistan’a uzansa da, modern olimpiyat oyunları ilk kez 1896 baharında Atina’da yapıldı. Olimpiyatların manevi gücü, yoğun bir rekabet sonucu kazanılan başarıların ülkelere saygınlık kazandırmasından gelir. 1930’da olimpiyat oyunlarından ayrılarak bağımsız bir organizasyona dönüştürülen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Dünya Kupası ise, kitlelerin futbol tutkusundan beslenir.

Dünya fuarlarının geçmişte gözleri kamaştıran başarısı, yarattıkları yeni gelecek umuduna; olimpiyatların evrenselliği, ulusların karşılaşma arzusuna; dünya kupalarının heyecanı, ezelî rekabete dayanır. Bu organizasyonların yüzyılı deviren devamlılıkları, kuşkusuz çeşitli politik ve ekonomik motivasyonlara bağlı. Ancak, 21. yüzyıla gelindiğinde, geçici etkinliklerin şişirilmiş maddi imkânlarla, düzenlendikleri şehirleri hızla ve haksızca biçimlendirmesi fikrine karşı sesler yükselmeye başladı. Demografik açıdan kırılgan çeper mahallelerinde, mevcudu silerek geliştirilen planlar ve kâr beklentisi karşılığında yapılan yatırımların gerçekte topluma yüklenen ekonomik zararı güncel tartışmaların başını çekiyor.

No Boston Olympics [Boston Olimpiyatlarına Hayır] adlı aktivist oluşum, şehrin 2024 Yaz Olimpiyatları adaylığından çekilmesiyle sonuçlanan etkili bir kampanya yürüttü. PyeongChang’in kazandığı 2018 Kış Olimpiyatları yarışında da, Almanya Yeşiller Partisi Münih’in adaylığını desteklememişti. “Feeding the Planet, Energy for Life” [Gezegeni Beslemek, Hayata Enerji] temasıyla Milano’da düzenlenen EXPO 2015’in açılışı, 30 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi. Uluslararası basında, 2022 Dünya Kupası için Katar’da yaptırılan inşaatlarda yılda 400 ila 600 işçinin öldüğüne dair haberler çıkıyor. Perşembe Sineması programındaki filmler, söz konusu güncel tartışmalar kadar, şehirliler için bir mücadele alanına dönüşen bu büyük organizasyonların tarihsel arka planını ve popüler kültürdeki yerini inceliyor.

 

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage tarafından desteklenmektedir. Program kapsamındaki belirli gösterimler, British Council, Goethe-Institut İstanbul ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir.

 

Perşembe Sineması

Nisan-Haziran Programı

 

unspecified-1 unspecified-2 unspecified-3 unspecified

7 Nisan                      Matthew Silva, Modern Ruin: A World’s Fair Pavilion                                                   [Modern Harabe: Bir Dünya Fuarı Pavyonu], 2015

 

14 Nisan                    Paul Weiland, Sixty Six [Altmış Altı], 2006

 

21 Nisan                    Fatima Geza Abdollahyan, Kick in Iran [İran’da Tekme], 2009

 

28 Nisan                    Katsuhiro Ôtomo, Suchîmubôi [Buhar Çocuk], 2004

 

5 Mayıs                      Victor Buhler, The Beautiful Game [Güzel Oyun], 2013

 

12 Mayıs                    Paul Kelly, What Have You Done Today Mervyn Day?

[Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?], 2005

Paul Kelly, Seven Summers [Yedi Yaz], 2012

 

19 Mayıs                    Raynal Pellicer, Paris Belle Époque, 2004

 

26 Mayıs                    Charles Walters, Walk, Don’t Run [Koşma, Yürü], 1966

 

2 Haziran                  Scott Huegerich ve Bob Miano, The World’s Greatest Fair                                              [Dünyanın En Harika Fuarı], 2004

 

9 Haziran                  Debs Gardner-Paterson, Africa United [Birleşik Afrika], 2010

 

16 Haziran                Miao Wang, Beijing Taxi [Pekin Taksi], 2010

 

23 Haziran                Yakında duyurulacak.

 

Perşembe Sineması

Modern Ruin: A World’s Fair Pavilion [Modern Harabe: Bir Dünya Fuarı Pavyonu] (2015)

7 Nisan, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

 

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır. Detaylı bilgi için