Pendik Belediye Başkanı Şahin: 1+1′e yasak yok, sınırlama var

Cuma, 5 Temmuz 2013 10:35
9348961pendik3

Pendik’te belediyenin aldığı kararla 1+1 dairelerin yapımının yasaklandığı yolundaki haberlere Belediye Başkanı Kenan Şahin’den açıklama geldi.

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ve Pendik’te 1+1 ev inşasının ‘ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği” gerekçesiyle yasaklandığına dair haberle ilgili Belediye Başkanı Kenan Şahin açıklama yaptı.

Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, AK Parti’li Pendik Belediyesi, dün ilçe meclisinde AK Parti’li üyelerin oylarıyla Yenişehir ve Çamlık mahallelerinde plan değişikliğine giden belediye yönetimi, 70 metrekareden küçük dairelere yasak getirdi.

İmar komisyonunda gündeme gelen “10.07.2012 T.T’li 1/1000 Ölçekli Yenişehir ve Çamlık Mahallerinin Bir Kısmına Ait Plana Plan Notu Eklenmesine İlişkin Plan Değişikliği Teklifi” dün şu haliyle kabul edildi: “1.23. planda belirlenen emsal değeri ile arsa büyüklüğünün çarpımı sonucunda bulunan emsal alanı 70’e bölünmek suretiyle maksimum bağımsız bölüm sayısı bulunur. Bulunan değerin tamsayı olan kısmı dikkate alınır.”

KARARLA NE OLUYOR?

Örneğin toplu konut alanında 10 bin m2 arsanız var. Bu bölgelerde genelde emsal 1.2’dir. 10.000 x 1.2= 12.000 m2 inşaat alanı çıkar. Bu 12 bin m2 inşaat alanını 70’e böldüğünüzde 171.42 çıkar. Bu sonuçla 10 bin m2 arsaya en fazla 171 daire yapabilirsiniz. Buna göre de 70 metrekare altında kimse 1+1 daire yapamaz duruma getiriliyor.

SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, dün getirilen yasağın sinyalini Mayıs 2013’te “ailelere hitap etmediği, komşuluğu körelttiği”ni belirterek inşaat ruhsatı isteyen müteahhitlerden artık 1+1 daire yapmamaları yönünde tavsiyede bulunarak vermişti. Şahin, bu dairelerin yaşam biçimimizi şekillendirdiğini savunmuştu.

CHP HUKUKİ GİRİŞİMLERE BAŞLAYACAK

CHP’li Pendik Belediye Meclis üyesi Tarık Balyalı, bu düzenlemenin teknik bir ihtiyaçtan değil, Pendik Belediye Başkanı’nın kişisel isteğinden kaynaklandığını söyledi. Balyalı, AK Parti’nin yaşam tarzına bu müdahalesinin kabul edilemez olduğunu belirterek CHP olarak plan notunun iptali için hukuki girişimlere başlayacaklarını bildirdi.

pendik_belediye_baskani_kenan_sahin1BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN: DAİRE SINIRLAMASI VAR, YASAK YOK

“Ailelere hitap etmediği ve komşuluğu körelttiği” gerekçesiyle Pendik’te 1+1 daireleri yasakladığı öne sürülen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin düzenleme hakkında Radikal’e konuştu. Şahin, uygulamanın ‘yasak’ değil ‘sınırlama’ olduğunu belirtti.

Yapılan planlama çalışmasının iki mahalleyle ilgili olduğunu ve aile yapısıyla ilgisi bulunmadığını belirten Şahin şunları söyledi: “Pendik’te 1+1 dairelerin yasaklanması söz konusu değil, yapılan dairelerin sayısının sınırlandırılmasıdır. Bu kararla 120 daire yapılması gereken yere 300 daire yapılmasının önlenmesi amaçlanmaktadır.10 bin metrekarelik alanda tüm daireler 1+1 daire olarak yapılabilir ancak var olan plan ölçüsüne göre bu sayı 172 ile sınırlandırılmıştır.”

Tags