Pelin Aldatmaz: New York merkezli bir kariyer koçundan tavsiyeler…

Pazar, 13 Mart 2016 08:00

ERGİ ŞENER

“Ben kimim, ne yapmak istiyorum, neyi iyi yapıyorum ve nasıl yapıyorum?” Bu röportajda, bu soruların kariyer gelişimine ve kişisel gelişime etkilerini bulacaksınız…

Türkiye’de girişimcilik ekosistemine örnek olabilecek, farklı profildeki girişimciler ile gerçekleştirdiğim söyleşi serisine, uzun bir süre ara vermiştim. Bu haftanın Girişimcilik Haftası olmasını da değerlendirerek, son zamanlarda ülkemizde de  oldukça popüler hale gelen, ancak değeri ve önemi hala tam olarak anlaşılamamış “Kariyer Koçluğu ve Danışmanlığı” alanında çalışmalarını New York’ta kurduğu “ReNewIst Coaching & Consulting” şirketinde sürdürmekte olan, Pelin Aldatmaz ile bir söyleşi gerçekleştirdim.

IMG-20160307-WA0000

Kurumsal hayatta çalıştığım dönemde, Türkiye’nin hemen hemen her sene en çok çalışılmak istenen ilk iki şirketinde (isim belirtmiyorum, siz tahmin edin), ayrıca alanında dünyada en önde gelen global şirketlerde çalışma imkanım oldu. Bana çok şey katmalarına, bugün gerçekleştirdiğim ve başarılı olarak nitelendirilebilecek pek çok çalışmama altyapı oluşturmalarına ve “okul” niteliğinde deneyim sağlamalarına rağmen; bu dev firmaların tümü kariyer anlamında yönlendirme ve kariyer danışmanlığı açısından, beni her zaman hayal kırıklığına uğrattılar. Etrafımdaki son derece zeki, iyi eğitimli, imrenilen firmalarda çalışan arkadaşlarımın çoğunun da bu eksiklik nedeniyle, kurumsal hayatta tam anlamıyla mutlu olamadıklarını gözlemliyorum (sorun bende değil yani), Y & Z kuşaklarından bahsetmeye gerek bile duymuyorum; doğuştan yönetici ya da girişimci bu kuşakların, kariyer yönetimlerine yönelik sorunlar zaten tavan yapmış durumda. Bence, bu memnuniyetsizliğin en büyük nedenini, İnsan Kaynakları bölümlerinin yapılarının yetersizliği, bu alanda çalışan kişilerin yapılan işlerin detayını, doğasını, ruhunu ve bu işleri gerçekleştiren kişilerin yeteneklerini, beklentilerini anlayamamaları (anlamak için çaba sarf ediyorlar mı emin değilim) ve kariyer yönetimi adına, doğru metodolojilerin ve organizasyonların ihtiyaçları doğrultusunda, bireylere fayda sağlayacak şekilde uyarlanamaması oluşturuyor.

Oldukça net olan, kurumsal yapıların, kariyer gelişimi adına çalışanlarına yeterince destek olmakta zorlandıkları. Ancak, günümüzün hızla değişen ve gelişen çalışma ortamında, insanların kariyerlerine yönelik beklentileri de değişiyor ve bu alanda son zamanlarda önemli bir bilinçlenme de oluşmakta. Her alanda faaliyet gösteren profesyonellerin (iş adamı, sporcu, politikacı,… fark etmeksizin) kariyerlerinin belirli dönemlerinde, stratejik kırılma anlarında, belli konularda danışmaya ihtiyaçları bulunuyor (Bu aralar okumakta olduğum “Steve Jobs Olmak” kitabında, Steve Jobs’un bile iş hayatının belirli dönemlerinde, mentor desteği olarak Silikon Vadisi’nin uzman ve deneyimli isimlerine danıştığından bahsediliyor).

Öte yandan, Türkiye’de bazı kavramlar ve trendler hızla tüketilip, bilinçsizce kullanılıyor. Önemine rağmen, kariyer danışmanlığı da maalesef bu şekilde basitleştirilmekte ve yeterince profesyonel ele alınmamakta. Bunda, eğitimli/eğitimsiz herkesin kendini koç ya da danışman olarak görmesi de önemli bir yer tutuyor. Aslında herkesin politikacı, futbol antrenörü, her şirket yöneticisinin vizyoner bir lider olduğu ülkemizde, herkesin kendini kariyer danışmanı olarak görmesine de şaşırmamak gerekiyor.

Bu hafta, kurumsal hayattan, girişimciliğe geçen ve bunu da rekabetin en yoğun olduğu New York’ta gerçekleştiren, kariyer danışmanlığını bir disiplin olarak ele alan, önde gelen metodolojilerden birinin eğitimini alarak, bunu işine uyarlayan ve bu alanda dünyada önde gelen kişilerden biri olarak gösterilmeyi başaran, Pelin ile kariyer danışmanlığı konusunda yanlış bilinenleri, neden bu alanda bir şirket kurduğunu, çalışmalarını ve teknolojinin, çalışmalarına etkisini içeren oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, Beyaz Kale kitabında, “Niye ben benim” ya da “ben neden benim” sorularını sorarak, bilinçli bir kimlik arayışına işaret etmekte. Bu haftaki röportaj konuğumuz Pelin de “Ben kimim, ne yapmak istiyorum, neyi iyi yapiyorum ve nasıl yapiyorum?” sorularını sorarak kariyer gelişimine destek oluyor ve yol ayrımlarında ışık tutmaya çalışıyor…

 

Seni biraz tanıyabilir miyiz? Herkesin imrenebileceği bir kariyeri bırakıp, kurumsal hayattaki pek çok yöneticinin cesaret edemeyeceği bir kararlılıkla, dünyanın merkezi New York’ta, bambaşka bir alanda kendi şirketini kurmaya karar veriyorsun. Dünya Bankası’ndan, HSBC’ye; sonrasında New York merkezli kendi girişimin ReNewIst Coaching & Consulting’e  uzanan yolculuğundan kısaca bahsedebilir misin?

Ben şanslı bir çocuktum. Aile içinde her zaman söz hakkı tanınarak, fikirlerime değer verilerek, isteklerim ve hayallerim desteklenerek kendime güvenli bir şekilde büyüdüm. Bunun, hayatımda  cesur kararlar almam konusunda büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Dünya Bankası ve HSBC’de 11 yılı aşkın süre çalıştıktan sonra, kurumsal alandaki tecrübelerimi daha yaratıcı, özgür, enerjik ve insanlarla yakın iletişim içinde olabileceğim yeni bir mesleğe taşımaya karar verdim. Üniversiteden sonra ABD’de MBA eğitimi ve iş sebebiyle, 5 yıl yaşamış olduğum için kariyerimdeki bu dönüşümü, New York’ta gercekleştirme fikri oluştu. İlk adımı, New York Üniversitesi’nin Koçluk Sertifika Programına katılarak attım. Sertifikamı aldıktan sonra, Uluslararası Koçluk Federasyonunun (ICF) ünvanlandırma koşulu olarak master bir koçtan mentorluk alarak koçluk yapmaya başladım. Bu zaman içinde, New York’ta profesyonel gelişime çok önem verildiğini ve kariyer danışmanlığının çok ilgi gördüğünü gözlemledim. Danışanlarımdan aldığım olumlu geri dönüşlerin de etkisiyle  şirketim ReNewIst Coaching & Consulting’i kurdum.

 

ReNewIst ilginç bir isim. Nereden geliyor?

Yeni bir iş kurarken şirket ismi, logo ve websitesi yaptığınız iş kadar önemli. ReNewIst ismi Soho’da bir cafede New York Üniversitesi’nden bir meslektaşımla sohbet ederken tesadüfen çıktı. Üç kelimenin ilk hecelerinin birleşimi. “Re” resimden geliyor. Resim yapmak en büyük hobim. “New” New York’tan, “Ist” Istanbul’dan geliyor. Ayrıca, tek bir kelime olarak “renewist”in yenileyici anlamına gelmesi yaptığım işe ve amacıma uygun oldu.

IMG_1634

Neden kariyer koçluğu ve danışmanlığı odaklı bir şirket kurmaya karar verdin? Kimlere hizmet veriyorsun?

George Washington Üniversitesi’nde master yaparken üniversitenin kariyer merkezi CV/resume, kapak mektubu ve mülakat hazırlığıyla ilgili bir eğitim vermişti. Kariyer yönetiminin ve kişisel marka oluşturmanın önemini ilk o zaman anladım. “Ben kimim, ne yapmak istiyorum, neyi iyi yapıyorum ve nasıl yapıyorum?” basit gözüken ama düşündüren sorular. Bunların farkında olmadan calışma hayatına devam eden ve tatminsizlik yaşayan pek çok kişi var. Dışarıdan farklı bir gözle bakarak bireylerin analizlerini ve kariyer planlamalarını yapmak, onlara has özellikleri ortaya çıkarmak ve etkili bir şekilde sunmak, dolayısıyla kariyerlerinde dönüşüm yaratmak beni çok mutlu ediyor. Çesitli sektör ve meslek gruplarından çoğunlukla 25-50 yaş arası profesyonellerle çalışıyorum. Danışanlarım arasında, meslek seçimi konusunda rehberlik sağladığım, lise ve üniversite öğrencileri de var.

 

Kariyer koçluğu ve danışmanlığı tam olarak nedir ve neden önemlidir?

En basit haliyle, mevcut kariyerinde gelişim isteyen ya da kariyerinde değişim arayan kişiyle, istenen hedefe uzanan yolda kurulan bir yol arkadaşlığı ilişkisidir. Profesyonel bir süreç oluşu, sistemli düşünceyi ve pozitif değişimi desteklemesi, çözüm ve sonuç odaklı olması onu diğer arkadaşlıklardan ayırır. “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” derler ya koçluk ve danışmanlık tam öyle bir konu. İnsana özgü ve insan odaklı olduğu için çalışma metodları ve tarzları çok farklı olabilir.  Ben de çeşitli aşamalardan geçerek kendime özgü bir model geliştirdim. Kurumsal geçmişim ve analitik düşünce yapımdan dolayı çalışma metodumu en farklı kılan noktanın, durum analizi yapıp hedefe ve rekabet gücünü arttırmaya yönelik net ve pratik aksiyonlar alarak somut sonuca ulaştırmak olduğunu düşünüyorum.

Kariyer koçluğu ve danışmanlığının önemi gün geçtikçe artıyor. Bunu en çok insanlarda bireyselliğin ve farkındalığın artmasına bağlıyorum. Danışanlarımın hepsi güçlü alt yapılara sahipler, iyi okullardan mezunlar ve iyi yerlerde çalışıyorlar. Yine de değişime ve gelişime verdikleri önem, mütevazilikleri ve profesyonel destek alma istekleri hayranlık uyandırıcı. Hepimiz iş hayatının bazı dönemlerinde sıkışma noktasına gelebiliyoruz. Yoğun çalışma temposu, iş dışındaki sorumluluklar fazladan stres yaratırken o sıkışma noktasından eş dosttan tavsiyeyle değil de profesyonel yardım alarak çıkmak modern insanın tercihi oldu.

 

Kariyer danışmanlığı, ülkemizde ne yazık ki oldukça yanlış kullanılmakta. İşinden ayrılan, boşta kalan, kendini farklı göstermek isteyen bazı kişiler, kendilerine koç ya da danışman demeye başladı. Bu konuda ne düşünüyorsun? Bu alanda yapmak istediklerini paylaşabilir misin?

Çok haklısın. Açıkçası ben de bu yüzden Amerika’yı tercih ettim. Orada kariyer danışmanlığı daha fazla ciddiye alınıyor. Lise öğrencilerinden, üst pozisyonlardaki yöneticilere kadar pek çok kişi, kariyer yönetimi konusunda uzmanlarla çalışmayı tercih ediyor ve bunu kendilerine yaptıkları bir yatırım olarak görüyorlar. Yabancı olduğum ve kurumsal alanda uluslararası tecrübeye sahip olduğum için avantajlı olduğum noktalar da var. Danışanlarımdaki değişim ve gelişimleri görmek kadar duyduğum takdir sözleri de beni motive ediyor. Onlarla sohbet ederek ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak kendimi sürekli olarak geliştirmeye çalışıyorum. Google’da kariyer danışmanlığı ile ilgili aramalarda, şirketimi daha üst sıralara çıkarmak ve kullandığım kariyer değerlendirme yöntemi olan Birkman Metod’unu, New York’ta daha bilinir yapmak hedeflerim arasında. New York’taki Birkman danışmanlarıyla işbirliği oluşturmak amacıyla Birkman Users Group’u kurdum ve iki ayda bir toplantı düzenliyorum.

 

Tabi bir de hayatında önemli yer tutan resim var. Bildiğim kadarı ile New York’ta bile, senin resimlerini sergilemek üzere teklifler varmış. Resme olan yeteneğini nasıl keşfettin, bu yeteneği nasıl geliştirdin?

Resim yapmayı gerçekten çok seviyorum. Annem ve dedem güzel resim yaparlardı. Benim de okul yıllarında ilgim hep vardı ta ki üniversite hazırlığına başlayıp çoğu zamanımı ders çalışarak geçirene kadar. Uzun yıllar sonra bankada çalışırken içimdeki yaratıcılık arzusu tekrar ortaya çıktı. O günden sonra resim yapmaya büyük bir istek, inanç, azim ve özveriyle eğildim ve beni oldukça mutlu eden bir noktaya geldim. Yaratıcılık benim için çok önemli. Mesleğimde de, adeta bir tuval üzerine resim yapar gibi danışanlarımın kişisel markasını yaratmak ve kariyerlerine yön vermek yaptığım işten duyduğum tatmini arttırıyor.

 

Teknolojideki sürekli gelişmeler, sosyal medyanın hayatımızda her geçen gün artan yeri ve akıllı cihazlar ile artık teknoloji günlük hayatımızın vazgeçilmez bir tamamlayıcısı. Senin işin açısından teknolojiye bakışın nasıl? Çalıştığın kişilere teknolojiyi doğru kullanmaları adına tavsiyelerin neler oluyor?

İşimde teknolojiden oldukça fazla faydalanıyorum. Başlangıçta re-new-ist.com’u wordpress ile kendim yapmıştım, ancak işlerim ilerledikçe gereksinimlerimi karşılamamaya başladı. Bunun üzerine websitesini uzman bir web developer’ın desteğiyle search engine optimization’lı yeni bir platforma taşıdık. Akıllı telefonlarda kolay kullanım özelliğinin de oluşturulmasıyla web sitesine olan trafik ciddi ölçüde arttı. Bugün dünyanın çeşitli yerlerinden ReNewIst’e ulaşan ve Skype aracılığıyla çalıştığım birçok danışanım var. Sosyal medyadan da yararlanıyorum. Facebook’taki ReNewIst sayfasının takipçileriyle faydalı bulduğum bilgi ve haberleri paylaşıyorum. Danışanlarım için de sosyal medya özellikle LinkedIn, rekabetin çok yüksek olduğu iş piyasasında ön plana çıkmak için çok önemli bir platform. Kişisel marka oluşturulması, online profil hazırlanması ve networking konularında destek veriyorum.

 

Kendi işlerini yapmak isteyen gençlere önerilerin neler olur?

Kendi işlerini kurmadan önce kurumsal şirketlerde ve mümkünse yurtdışında ya da uluslararası firmalarda tecrübe edinmelerini tavsiye ederim. Ayrıca, kısa ve uzun dönem hedeflerini belirleyerek iş planı hazırlamalarını öneririm. İyi derecede İngilizce konuşmanın ve dünyadaki gelişmeleri takip etmenin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. İlk başlarda pek çok işi aynı anda kendileri yapmaları gerekebilir. Ben websitesi için içerik hazırlarken bir yandan da muhasebe girişlerini Quikbooks’ta nasıl yapacağımı öğrenmeye çalışıyordum. Genç girişimciler multitasking konusunda kendilerini ne kadar geliştirirlerse onlar için o kadar iyi olur. Sıfırdan bir şey yaratmak kolay değil. Zorluklar, hayal kırıklıkları mutlaka oluyor. Önemli olan sakin, sabırlı davranmak ve yaptığınız işe inanarak pes etmemek.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 260. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play