“Parti tabelasını indirmek bir kaymakamlık tabelasını indirmek gibi hukuk dışıdır”

Çarşamba, 12 Mart 2014 20:10

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri’ne bu akşam HDP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik katıldı.

İzmir Küçük Millet Meclisi Sözcüsü Pervin Mısırlıoğlu’nun geçtiğimiz günlerde HDP’nin Urla’daki ve Fethiye’deki bürosuna yapılan saldırı ile ilgili sorusuna eş başkan adayı Osman Özçelik şöyle yanıt verdi:

Biz barış içinde demokratik bir seçim istiyoruz. Bütün saldırılara rağmen şiddet içeren her hangi bir yanıt vermedik. Saldırganları tek tek saptamamız mümkün değil ama olayın gelişim şeklinden anladığımız kadarıyla belli bir siyasi merkezden organize ediliyor. Ama güvenlik görevlilerinin önlem aldığı hiç bir yerde böyle bir saldırıya uğramadığımıza göre devletin parmağı var diye düşünüyoruz. Mesela Fethiye’de olayın içinde belediye başkanının, garnizon komutanının, kaymakamın sorumluluğu var. Her şeyi bir tarafa bırakın devletin resmi plakalı araçları ile partimizin tabelası indirildi. Partimiz diğer partiler gibi bir anayasal kuruluştur. Kamu kurumu niteliğindedir. Yani partimizin tabelasının indirilmesi ne kadar yasa dışı ise bir kaymakamlık tabelasının indirilmesi de o kadar hukuk dışıdır.

“Engellilere yardım değil hak temelli bir yaklaşımda bulunacak mısınız?” diye soran Narlıdere Engelliler Derneği Başkanı Besim Toker’e, Türk ve Özçelik’ten özeleştiri de yapan bir yanıt geldi. Özçelik, “Öncelikle şunu itiraf edeyim diğer partiler kadar olmasa bile biz de engellileri görmüyoruz. Ancak projelerimiz var. Biz yaşamın her hangi bir bölümünde sağlık kabul edilen insanların da bir gün engelli olabileceğini düşünerek toplumda çok daha onlara yer verilmesi; onlara sadaka verme değil ekmeklerini kendilerinin kazanmasını sağlama yolunda yardımcı olmak istiyoruz. Engellilerle ilgili yetersizliğimizi ise tekrar üzülerek ifade etmek istiyorum” dedi.