“Parti disiplinine riayet edilmemesi olacak şey değil”

Perşembe, 21 Kasım 2013 18:47

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rusya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Başbakan, Ak Parti Milletvekili İdris Bal’ın dershaneler tartışmasında hükümetin politikalarını eleştirmesinin ardından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmesini değerlendirdi:

“Bir kişi siyaset yapıyorsa siyaset yapmak istediği partini politikalarını kabul eder. Aday olduktan sonra da partinin iç disiplinine uymak zorundadır. Kendine çok güveniyorsa gider bağımsız aday olursun. Ama siz gelip kendinize güvenmeyeceksiniz partiden aday olacaksınız sonda da partinin iç disiplinine riayet etmeyeceksiniz. Parti disiplinine riayet edilmemesi olacak şey değil.

İlgili arkadaşlarımız bu rahatsızlığın ilk kez olmadığını söylediler. Ve bu noktada arkadaşlarımız tedbirli olarak ihraç talebiyle disipline sevk ettiler.”

Başbakan Erdoğan Gülen Hareketi’nin Dershaneler konusunda geri adım atmayacağız sözlerinin ardından ilk kez konuştu:

“Biz ne suç işledik ki kapatılıyoruz gibi bir yaklaşımla bakıyorlar. Burada suç aramak suçla aramak gibi bir durum yok. Biz bir dönüşümden söz ediyoruz. Biz sağlıkta bir dönüşüm yaptık. Şehirlerde şehircilik anlayışında bir dönüşüm yaptık. Biz bu değişimi yapmasaydık hala gecekonduların yoğunlukta olduğu yerlerde yaşıyor olacaktır.

Biz sistemde değişiklik yaptık. 35 bakanlıktan oluşan bir yöntem vardı bunların 25 bakanlığa indirdik. Bunlar hep dönüşüm. Biz 80′li ya da 90′lı yıllardaki zihniyetle mi devam ettireceğiz. Biz bunu programlarımızda duyurmuşuz ve dershanecilikten okulculuğa geçelim dedik.

Biz dönüşüm yapıyoruz. Kapatma olayı değildir. Bunun 10 yıllık bir geçmişi vardır. Dershanecilik yapan herkese söylüyorum. Bu belli bir gruba yönelik değildir. Başarının ardında dershaneler var anlayışını asla kabul etmiyorum. Bunu kabul edersek bütün okulları kapatın dershanelerle devam edin demek. Öğretmenlerimize saygısızlık olarak görüyorum bunu. Öğretmenlerimiz yavrularımıza hiçbir şey vermiyorlar mı.

Gelin dershaneler yerine okullar kur un ve biz size her türlü teşvik verelim diyoruz. Öğretmen fazlası varsa yazılı sınava sokmadan mülakatla devletin okullarına yerleştirelim. Daha ne diyeceğiz. Bunu devletle hükümetle böyle bir kavgaya dönüştürmek mi. Biz bunu bu şekilde ortaya koyduk. Çözümü ortaya koyduk. Eksik yerlerdeki çalışmalar tamamlandıktan sonra adımlarımı atmış olacağız.

Yine söylüyorum 326 milletvekiliyle 3 üye verdik. Toplamda 220 milletvekili diye düşünüyorum. Bu 220 milletvekili 9 biz 326 milletvekiliyle 3 üye verdik. Biz bunu bile kabul ettik. Ne oldu 48 oldu önce. 4 siyasi parti mutabık. Gelin şu 48 maddeyi çıkaralım. İlgi duymadılar. Daha sonra 60 madde oldu yine uzlaşmadılar.”