Parklardaki Spor Aletleri Ne Kadar Faydalı?

Pazar, 15 Haziran 2014 11:54

Hep söylüyorum, herkes için spor felsefesi ile yaşamaya başladığımızda kalkınmaya başlayacağız. Son zamanlarda insanları spora yönlendirmenin çeşit çeşit yollarını deneyen büyükşehir belediyelerimiz düğmeye basmış durumda. Olaya genel olarak bakıldığında güzel ancak bu çalışmalara özel tarafından bakıldığında ise trajikomik görüntülerle karşılaşabiliyoruz.

Öncelikle sağlık adına yapılan bu yönlendirmeleri takdir etmek gerekir. Ama göze çarpan bir takım eksikler de yok değil hani…

Kurgu çok güzel aslında.

Fakat hangi parkta kurulu olan bu küçük, açık hava fitness salonlarına gitsem, koyulan ekipmanların nasıl kullanılacağını bilmeyen ve çalışmayı beceremeyen insanlar görüyorum. Egzersizlerde bir çok yanlış söz konusu. Hoca olarak hadi bir kaç kişiyi kurtardım diyelim ama genel olarak kaç kişiyi kurtarabilirim ki?

İşte asıl önemli olan konu bu!

Artık aşağı yukarı her parkta oyun aletlerine benzeyen fitness ekipmanları mevcut. Bu ekipmanların tamamı manuel olarak insan gücü ile devreye girip kasları çalıştırıyor. Asıl sorun tam bu noktada başlıyor. Benim Ayşe teyzem herhangi bir dirence karşı koymadan yükleniyor da yükleniyor. Tabii ki vücut sıcağı sıcağına hiçbir şey hissetmiyor. Ondan sonra sağlık için birşey yaptığını zanneden teyzem başlıyor doktor doktor gezmeye. Ama biz millet olarak kaş yaparken göz çıkarmayı severiz. Madem böyle bir rekreaktif alan kuruluyor o zaman reakreasyon uzmanlarını bu alanlarda kullanmak zorundasınız.

Sevgili büyükşehir belediyelerimizin bu kullanıcılar için bir çözüm üretmesi şart.

 

Barış Çunguroğlu’nun yazısının devamı Dipnot Tablet’in yeni sayısında:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play