Paris cinayetinde, Türkiye ve Fransa birbirinden şikayetçi!

Perşembe, 24 Ekim 2013 13:30

Paris cinayetiSekiz ay önce Paris’te öldürülen üç PKK’lı kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez cinayetinde Fransız polisi yeni delliler elde etti. Reuters’ın haberine göre Fransız yetkililer cinayetin ardından yakalanan Ömer Güney’in cinayetten aylar önce üç defa Türkiye’ye geldiği ve daha sonra da Türkiye ile onlarca telefon görüşmesi yaptığı bilgisine ulaştı.  Fransa, Ömer Güney’in Türkiye bağlantısına işaret eden yeni deliller ile ilgili Türk otoritelerinden yardım beklediklerini söylüyor.

Öte yandan maktullerin ailelerinin avukatı Meral Danış Bestaş cinayetler Fransa’da işlendiği için gerçek muhattap Fransa’dır diyor ve Fransa’nın Türkiye’nin bilgi talebine cevap vermesi gerektiğini savunuyor.

Soruşturmada elde edilen yeni delillerin barış sürecine zarar vereceğinden endişe ediliyor. PKK tarafı örgütün kurucu üyelerinden olan Sakine Cansız ve diğer isimler Fidan Doğan ile Leyla Söylemezin cinyatine Türk otoritelerinin yeterince ilgi göstermemesinden şikayetçiler. Soruşturmanın Fransa ile Türkiye arasıdna siyasi bir çekişme halini aldığını ve bu yüzden yavaş ilerlediği iddialarını ise Fransa dışişleri bakanlığı “bizim yargı üzerinde etkimiz olamaz” diyerek reddetti.

Maktüllerin avukatlarından Antoine Comte telefon görüşmelerinin kimlerle yapıldığının ortaya çıkarılması Güney’in suçlu olup olmadığı konusunda ve cinayetin kimlerin işbirliği ile işlendiği konusunda önemli sonuçlara varılacağını, ancak Türkiye’nin yardımı olmadan bunun çözülemeyeceğini söyledi.

Cinayetin ardından Güney’in arabasında bulunan bazı delillerin kaybolduğu iddia edilirken 25 Eylül’de soruşturma hakimi Jean Duye’nin bilgisayarının evinden çalınması da soruturmanın ilerlemesinde zorluklara neden oldu.