Paranız yerine vaktinizin geçerli olduğu tek banka: Zumbara

Salı, 16 Nisan 2013 14:25

Para yerine zaman yatırıp, zaman kazanın!

Dipnot.tv canlı yayınlarından Onlar Farkında programının bu haftaki konusu, ‘Zaman bankası’ Zumbara’ydı.

Zaman Bankası fikrinin ilk olarak 80’lerde Amerika’da uygulanmaya başladığını söyleyen Ayşegül Güzel, kendi oluşturdukları ‘Zumbara’ sistemini insanlara anlatmakta zaman zaman zorlandıklarını, saat biriktirme fikrinin, insanların başta yadırgadığı bir fikir olduğunu söyledi.

Zaman bankası sisteminin, bildiği bir işte başka birine ders vererek ‘saat’ biriktirdiğini, bu biriken ‘saat’leri başkasından yardım alarak değerlendirebileceğini söyleyen Ayşegül Güzel, bunun kısaca hizmet paylaşımı olduğunu söyledi.

Zumbara sisteminin, zamana paradan daha çok değer verdiği mesajını da içerdiğini söyleyen Erhan Bozkurt, özellikle gençlerin sisteme sıcak baktığını söyledi.

Bu sistemle, üniversitelerde, mahallelerde kendi kendine yetebilen topluluklar oluşturduğunu söyleyen Ayşegül Güzel, bu sistemin yaklaşık 16.000 kişiye ulaştığını ve ayda 1.000 saatlik bir saat paylaşımı olduğunu söyledi.

Siz de Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılabilir, düşüncelerinizi paylaşıp, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bunun için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, canlı yayınlar sırasında yayınlayacağımız linke veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay