Papa’dan ilk mesaj

Çarşamba, 20 Mart 2013 10:02

136371040121630Vatikan’da 200 bin kişinin katıldığı törenle göreve başlayan Papa Francisco, ilk mesajında yoksullara sahip çıkılmasını istedi.

Katolik dünyasının yeni ruhanî lideri Papa Francisco, bugün Vatikan’da yapılan resmi papalık ayiniyle göreve başladı.

Gösterişten uzak kişiliği ile tanınan, yaşamını yoksulluk ile mücadeleye adayan 76 yaşındaki Papa Francisco, göreve başlama töreninde sempati topladı. Resmi program öncesinde aracıyla Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan kalabalığın arasından geçen ve 20 dakika boyunca onları selamlayan Papa Francisco’nun bebeklere olan sıcak ilgisi ve engelli bir kişiyi selamlamak için aracından inmesi dikkat çekti.

İtalyan kökenli olan Arjantinli Papa, tören sırasında da mütevazı davranışlarıyla dikkat çekti. Kendisi için hazırlanan ve törende takdim edilen papalık yüzüğünün “som altın” yerine “altın kaplama” gümüş olmasını tercih eden Papa Francisco, ilk mesajında da güçsüzler ile yoksulların korunması çağrısında bulundu.

Bir papanın, güçsüz ve yoksullar başta olmak üzere Tanrı’nın yarattığı tüm insanları şefkatle kucaklaması gerektiğini belirten Francisco, “Özellikle çocukların ve yaşlıların, çoğu zaman en son düşünülen yardıma muhtaç kişilerin korunması” çağrısında bulundu.

Yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı törende, aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da bulunduğu 132 devlet ve hükümet başkanı ile temsilciler hazır bulundu. Törende Türkiye’yi de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ temsil etti.

959 yıl sonra ilk

Ortodoks Hrıstiyanları temsil eden Patrik Bartolomeos’nun törene katılmasıyla, 1054 yılından bu yana ilk kez Patrikhane bir Papa’nın göreve başlama ayininde ilk kez en üst düzeyde temsil edilmiş oldu.

Patrik Bartolomeos, ntvmsnbc’ye yaptığı açıklamada, “Bu ziyaretle son dönemde gelişen ilişkilerimizin altını çizmek istiyorum. Yeni Papa döneminde bu dostane ilişkilerimizin daha artmasını ümit ediyorum. Yeni Papa, mütevazı tutumu ile herkesin gönlünü kazandı” demişti.

Yoğun güvenlik önlemleri

Papa Francisco’nun ayini için alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Vatikan ve çevresinin İtalyan güvenlik birimlerince kırmızı bölge ilan edildiği alanda ayin boyunca iki polis helikopteri devriye uçuşu yaparken, çatılara keskin nişancıların yerleştirildiği kaydedildi.

Meydana girişlerde de ayini izlemek için gelenler tek tek metal detektörlerden geçirilerek arandı. Ayin dolayısıyla yoğun bir hava trafiğine sahip olmasına karşın Roma’nın hava sahası uçuşa kapatıldı.

Bu arada, ayin sırasında çok sayıda sinyal karıştırıcı da devreye sokularak, telefon ve internete bağlı aygıtların çalışması önlendi.