Papa istifasının nedenini açıkladı

Çarşamba, 13 Şubat 2013 14:55

8032_4f0d33e5da6c41a0adc565328691dc7dİstifasıyla tüm dünyanın konuştuğu isim haline Katoliklerin lideri Papa 16. Benedict, bugün ilk kez kamuoyu önüne çıktı ve istifasının nedeni açıkladı. “Kilisenin iyiliği için” diyen diyen Papa’nın bu açıklamasına kimse anlam veremedi.

1415 yılında Papa 12. Gregory’nin istifasının ardından ilk kez yaşanan bu olay, tüm dünyada yankı uyandırdı.

“BENİM İÇİN DUA EDİN”
Binlerce kişi bugün Papa 16′ncı Benedict’i dinlemek için Vatikan’ın büyük salonuna akın etti. Konuşmasında tüm Katoliklere “sevgi ve duaları” için teşekkür eden Benedict, “Bana eşlik eden sevginiz ve dualarınız için teşekkürler. Benim için, Kilise için ve gelecekteki papa için dua etmeye devam edin” dedi. Benedict, “kilisenin iyiliği için” istifa ettiğini söyledi.

AYİNİN DE YERİ DEĞİŞTİ
Benedict, bu konuşmanın ardından Perhiz döneminin resmen başlayacağı Kül Çarşambası Ayini’ni yönetti. Normalde Roma’da Aventine tepesinde yapılan bu ayin bu yıl son dakikada San Pietro Bazilikası’na taşındı. Vatikan, değişikliğinin nedeninin büyük sayıda katılımcıya uygun bir yer arayışı olduğunu belirtti; ancak bu kararın sağlık sorunları yaşadığı öne sürülen 85 yaşındaki Papa’yı yormamak için alındığını düşünenler de var.