“Panik yaptım! Acilen kilo vermeliyim…”

Pazar, 31 Ocak 2016 14:22

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Geçtiğimiz sene buna benzer bir yazım daha olmuştu, ancak tekrar bu konunun üzerine bir kez daha parmak basmak gereğini duydum.

Riskli yaşlarda yapılması ve yapılmaması gerekenleri spor adı altında bir başlık atacak olursak, her bireyin özellikle 40′lı yaşlarında, kendini düzenli kontrol altında tutulması için bir doktor şart! Kişinin kalbine, vücut yağ oranına, beslenmesine, bedenine dikkat etmesi ve iş temposu ile sağlığını birbirine karıştırmadan keyifle bir yaşam sürmesi için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Özellikle hızlı kilo vermek için bir takım operasyonlar geçiren ve geçirmeyi düşünen kişiler için ise özellikle tavsiyem, uzman sağlıkçıların yanında bir de işin ehli antrenör edinmeleri olacaktır. Kişilerin büyük sağlık sorunlar yaşamaması için bu antrenörlerin ilk yardım tedbiri ve uzman sertifikası olması gerektiğini de bir esas ve bu sertifikaları sorgulamanızı tavsiye ederim. Bu çalışmalar, fizik tedavi uzmanı, kardiyolog ve beslenme uzmanları ile birlikte işinin ehli kişilerle sağlıklı bir şekilde yürütülmelidir. Aksi takdirde ölüm ile sonuçlanabilir.

40 yaş üstündeki insanlar geçirdikleri ameliyat sonrası, önceden aldıkları kiloları hiç düşünmeden, yaptıkları  sporları faydalı biliyorlar fakat bu çok yanlış bir düşünce! Eğer doktorunuza başvurmayıp bilinçsizce spor yapar iseniz  yarım olan sağlığınız ciddi bir şekilde sorunlar doğuracaktır. “Periyodik doktor kontrolü, düzenli yapılmalıdır.” Haberlerde okuduğumuz spor yaparken kalp krizi geçirdi.” demelerinin, her zararını işte bu yüzden spordan sanıyorlar. Basit bir örnek, ayağınız incindiğinde hemen koşarak ayağımızı iyileştiremeyiz, yavaş yavaş ve kontrollü bir şekilde, doktorumuzun bize söyledikleri ile ayağımızı sağlığına kavuşturabiliriz. 40 yaş üstündeki insanların  bilinçsizce yaptığı sporu, bu örnekten daha iyi anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Günümüzde ise yaygınlaşan özel spor dersleri ile bu konuda iyi yol aldığımızı düşünüyorum. Tek sorunumuz, bu yaşlardaki iştah artışından dolayı, spor  yaptıktan sonra önünüze gelen her şeyi yemeyin. Özellikle yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmaya çalışın, yorulan kalbi ağır ve yağlı yiyeceklerle zorlamayın. Tabii ki yaş ilerledikçe performans ve güçte azalmalar olacak bunu göze alarak aşırı spordan kaçının.

Her şeyi dengeli yaparsak, gerekli önlemleri almış olur daha uzun ve sağlıklı yaşayarak torunlarınızı kucaklama şansı yakalayabilirsiniz.

Sağlık ve spor dolu bir hafta sonu dileklerimle.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 254. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play