Gezi eylemlerinde bayrak satan Sarıçiçek: Palalı Fas’ta, ben gözaltındayım!

Pazartesi, 15 Temmuz 2013 10:30

ali-saricicek_514609Geçimini bayrak satarak kazanan ve Gezi eylemlerinde polisle yaşadığı tartışma sonucu gözaltına alınan, ardından “halkı isyana teşvik etmek”ten tutuklanması istenen Ali Sarıçiçek, “Palalı Fas’ta, ben buradayım. 5 çocuğum evde aç bekliyor” diyerek isyan etti.

Gezi olaylarında kurulan barikatı geçmek istemesine izin vermeyen polisle tartışan ve gözaltına alınan Ali Sarıçiçek, Türk bayrağının aleyhinde delil olarak yazılmasına tepki gösterdi.

Cezaevinde ziyaret eden CHP milletvekilleri Veli Ağbaba ile Özgür Özel, o gün yaşananları Sarıçiçek’in ağzından Hürriyet gazetesine şöyle aktardı:

“2 yıldır maçlarda, eylemlerde bayrak satarak geçimimi sağlıyorum. 5 çocuğum var. En büyük çocuğum haftada 150 liraya kemercide çalışıyor. Evin başka geçim kaynağı yok. Eşim, çocuklarım aç kaldılar. Bayrak satıyordum, çok yoruldum, eve gideyim dedim. Polis barikatından geçmeme izin vermediler, pasaportlarını gösteren Amerikalı 2 kişiye izin verdiler. Buna sinirlendim, ellerimi havaya kaldırıp bağırdım. O sırada TOMA tazyikli su sıktı, bütün bayraklarım ıslandı. İyice sinirlenip polise bağıra çağıra uzaklaştım. 2 sokak ötede dinlenmek için oturduğum kaldırımda gözaltına aldılar. Bayraklarım da karakolda kaldı, aileme teslim etmediler. Hakkımdaki delilleri Atatürklü Türk bayrağı olarak tutanağa yazdılar. Palalı, Fas’ta, ben buradayım.”

‘EŞİMİ BIRAKMIYORLAR BARİ BAYRAKLARI VERSİNLER’

İstanbul Kuştepe’deki evlerinde Vatan gazetesine konuşan Ali Sarıçiçek’in eşi Merhamet Sarıçiçek ise yetkililere, “Eşimin bir suçu yok. Benim kocam ekmek parası için oradaydı. Ne yapsaydı? Pala mı satsaydı? Bayrak satmaktan başka geçim kaynakları olmadığını söyleyen Merhamet Sarıçiçek, polislere “Eşimi serbest bırakmıyorlar, bari bayrakları geri verseler” diye seslendi.

’5 ÇOCUĞUMLA PERİŞAN OLDUK’

Beş çocuğuyla perişan olduğunu ve komşuların yardımıyla geçindiklerini dile getiren Merhamet Sarıçiçek, “Eşimi bırakmıyorlar, bari bayrakları versinler. Bayrakları aldığımız toptancı parasını istiyor ve veremiyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bayrak suç aleti olarak gösterildiğinden verilmedi. Madem bayrak suç, o zaman kimse basmasın, askere giderken çocuklara verilmesin, hiçbir yerde kullanılmasın” diye konuştu.

‘KAZLIÇEŞME’DE DE BAYRAK SATTIK’

AK Parti’nin Kazlıçeşme mitinginde de bayrak sattıklarını hatırlatan Sarıçiçek, “Benim eşimin işi ‘Bismillah’ diyerek evden çıkıp emeğini kazanmak. Biz günlükçü insanlarız. Emeğimizi bayrak satarak kazanıyoruz. Kazlıçeşme’ye de gittik, Fenerbahçe maçına da… Biz ne göstericiyiz ne de suçlu. Sadece evine ekmek getirmek için bayrak satan birini tutuklamak hiçbir adalete sığmaz. Bayrak satmak suç mu? Benim eşim neden içeride? Gösterici değil, olaylarla ilgisi yok. Sadece ekmek parasını kazanmaya çalışıyor ama o içeride suçlu olanlar dışarıda. Bu nasıl adalet” dedi.

‘PALA MI SATSAYDIK?’

O gün gözaltına alınan 59 kişiden 8′inin tutuklandığına dikkat çeken Merhamet Sarıçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sekiz kişi içinde öğrenciler, göstericiler vardı. Bir tek benim kocam ekmek parası için oradaydı. Kimseye bir şey olmadı ama piyango benim kocama vurdu” dedi. Palalı saldırganın serbest kalmasını hatırlatan Sarıçiçek, “Millet palalılar için ‘terör mağduru oldu’ diyor. Biz de ‘polis mağduru’ olduk. Ne yani, sokakta pala mı satsaydık? Pala satsak kocam serbest mi kalacaktı? Suçsuz yere 5 çocuğun rızkını, eşimin özgürlüğünü aldılar. Bu dünya gücü yetene mi? İki taraflı adalet var, onlara böyle bize böyle…”

20 YIL KADAR HAPİS İSTENEBİLİR

Tutuklu bulunan Ali Sarıçiçek’e yöneltilen “Polise mukavemet “suçlamasının cezası kanuna göre 6 aydan 3 yıla kadar hapis öngörüyor. ‘Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri’ne katılma ile ilgili düzenlemenin cezasının üst sınırı da yine 3 yıla kadar hapis… Sarıçiçek’e yöneltilen suçlamalar arasında ‘isyana teşvik’ de bulunuyor. Bunun cezası da ortalama 15 yıl. Yani savcılığın, bayrakçı Ali Sarıçiçek’i tutuklamaya sevk ettiği maddelerden bir iddianame hazırlanırsa, Sarıçiçek’e 20 yılın üzerinde hapis cezası talep edilebilir.